| Ardei87 a întrebat:

Am avut acum o saptamana un incident in trafic cu un taximetrist ma rog e mult de povestit, eu unu ma consider nevinovat si i-am dat asigurarea ca sa scap de gura lui ca era rrom si na. a doua zi cand ne-am vazut la service sa vedem ce are de reparat la cazanul ala de taxiu a venit si asa-zisul patron al masinii cred si daunele eram de 560 de lei si mi-a zis ca prin asigurare el nu sta ca pierde 1 milion pe zi si masina va sta mai mult de o saptamana si pierde cam 7 milioane si i-am zis ca bani nu am de unde sa ii dau, sa ia sa isi faca masina cu asigurarea mea, dar nu a vrut si mi-a aruncat-o pe jos. Am plecat de acolo si am lasat-o balta de luni incoace (atunci a facut el scandal) ieri m-a sunat ( nu stiu cu ce scop ) dar nu i-am raspuns, astazi la fel m-a sunat iar si iar nu i-am raspuns si dupa imi da mesaj ceva gen " Se pare ca nu intelegi de vorba buna ", si m-au sfatuit mai multe rude sa ma duc sa depun plangere la politie pe motiv ca nu a vrut asigurarea si ca voia banii cash si acum ma tot suna si trimite mesaje amenintatoare! Niste sfaturi cum as putea proceda pentru ca ma apuca panica. va multumesc!

15 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La politie prima te amendeaza pe tine sau chiar mai rau. Accidentul trebuia declarat in termen legal, 24 sau 48 nu mai stiu.

| Ardei87 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

E nu a vrut sa chemam politia atunci ca sa lasam ca daca imi ia mie puncte si nu stiu ce! Eu nu am apelat la politie pana acum pentru ca am vrut sa o facem pe cale amiabila cu toate ca nu ma consider vinovat si i-am dat asigurarea sa si-o faca totusi sa scap de el, dar nu ca voia banii cash si am ajuns la concluzia ca a trecut o saptamana si ma tot suna si nu inteleg ce mai vrea pentru ca eu nu mai am nicio treaba cu el teoretic. Am vrut sa ii fac un bine si sa ii fac masina, dar a dat-o ca vrea bani si pentru asta ma duc la politie. Prefer sa imi ia permisul o luna sau cat se ia si gata

| Dragonisgaby a răspuns (pentru Ardei87):

Daca imi aduc bine aminte, de fapt sa nu spun prostii. Citeste foarte bine aici, si vezi daca are dreptate Popescu_Eugen_1964, pentru ca scrie foarte clar ca trebuie sa apelezi la politie daca ai acrosat stalpi, garduri, cladiri etc... Acuma depinde, tu stii.

| Dragonisgaby a răspuns (pentru Ardei87):

Totul se rezuma la o constatare amiabila, dupa mine el are toata vina. Pur si simplu acum vrea sa te faca sa cedezi, tiganu dreak... acum nu stiu ce sa zic, studiaza putin problema.

| Ardei87 explică (pentru Dragonisgaby):

Am studiat-o destul crede-ma ca mi-a distrus creierii! Pur si simplu eu am vrut sa ii fac bine, el a zis ca vrea bani care nu ii va vedea asa ca ma duc la politie ca nu ma inteleg cu el! Eu am vrut sa facem contestare amiabila, el a fost cel care nu a cooperat deci.

| Dragonisgaby a răspuns (pentru Ardei87):

Gandeste-te logic.
1)Nu te duci la politie, tiganu dreak cine stie la ce se poate gandi sa faca daca ai zis ca te ameninta.
2)Te duci la politie, acestia te ajuta, si no... sa zicem ca ai gresit, ca nu ai apelat la politie in prima faza, iti da o amenda ceva... ramai fara permis 30 de zile. Acum cum o iei, permisul 30 de zile +amenta(daca in caz ca ai gresit) sau cu un handicap fizic?

| Ardei87 explică (pentru Dragonisgaby):

Daa sunt constient ca o sa raman fara permis sau altceva, dar stiu ca scap de el. Nu stiu daca o sa scap, dar totusi

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

El cu asigurarea ta nici nu are ce face fara PV de la politie.

| christall a răspuns:

Da, mergi la politie inainte sa o faca el. Poate spune ca ai fugit de la locul accidentului sau mai stiu eu ce.

| JoleneSth20 a răspuns:

Mergi la poliţie, îţi asumi fapta și aia e, decât s-o dai din rău în mai rău.

| Ardei87 explică (pentru JoleneSth20):

Daa imi asum nu e problema de asta, dar credeti ca o sa scap de el pentru ca nu imi este frica, dar stau asa cu ceva in cap ca tot sunt sunat si amenintat oarecum. e o senzatie foarte urata

| JoleneSth20 a răspuns (pentru Ardei87):

Păi dacă ai zis că e rom... E clar. Adică poţi să mă consideri rasistă și cum mai vrei, dar ăștia trebuie să dispară de aici.
Păstrează mesajele și dacă vezi că întrece măsura poţi să depui plângere pentru hărţuire, și așa poliţia nu prea îi înghite.

| Dragonisgaby a răspuns:

Politia frate. Kill alll Gipsy. Doar de asta e platita politia sa te ajute. Sti cum e vorba aia, nu te pune cu prostu, apeleaza la cineva specializat.

| Ardei87 explică (pentru Dragonisgaby):

Pai maine o sa ma duc la politie! Pe scurt eu eram pe banda a doua si cica am tras dreapta sa intru pe prima banda nesemnalizand si nici nu m-am asigurat si el era in dreptul meu si cica ca sa ma evite a intrat in bordura! Mentionez ca masina mea nu are nicio zgarietura daca era cum zice el. in fine eu ma consider nevinovat pentru ca am semnalizat si asigurat (am martori ca aveam 3 oameni in masina ), dar daca e statea cu nasul in telefon sau mai stiu eu ce si a vazut in ultima clima manevra mea scuza-ma frate.