| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am avut un eveniment auto care s-a soldat doar cu pagube materiale, printre care și un indicator de parcare (parcarea aparținea unui centru comercial). Evenimentul a fost declarat la poliție, iar în urma constatării s-a primit dovada necesără reparării autovehiculului. Acum, vine întrebarea: daunele făcute în parcarea centrului comercial de cine vor fi suportate, sau care este procedura prin care acel stâlp se va repara? Daunele vor fi reparate prin asigurarea mașinii?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cheltuiala cu reparatia stalpului o vei suporta tu.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

De ce? Poate nici măcar nu e el vinovat. Și atunci la ce mai e bună asigurarea RCA?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Din intrebare nu reiese ca a fost implicata si alta masina.
Si asigurarea RCA este pentru a fi reparate daunele produse altei masini sau alte daune produse in urma unui accident in circulatia pe drumurile publice.

| RainbowD a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu, alte vehicule nu au fost implicate, a fost doar o neatenție din partea mea. O greșeală care mi-o asum.

| carevaescu a răspuns (pentru mihai69):

A intrat in stalp. Cam greu sa dau vina pe stalp.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti bun de plata, pentru toate daunele care le-ai facut, atat la masina ta cand si in centrul comercial.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic ar trebui sa se ocupe asigurate, dar fiind pe o proprietate privată probabil nu vor deconta

| RainbowD a răspuns (pentru suntserios):

Deși am înrebat și la birul rutier, nu am primit un răspuns concret legat de întrebarea mea, doar atât că totul e în regulă. Tocmai de aceea am postat, în speranța că poate cineva a mai avut ghinionul să treacă prin ceva asemenător.

| suntserios a răspuns (pentru RainbowD):

Asta negociezi cu asiguratorul de acum

| carevaescu a răspuns (pentru RainbowD):

Nu ai sunat unde trebuie. Doar asiguratorul (sau brokerul, fiind reprezentant) iti poate raspunde la intrebare.

| carevaescu a răspuns:

Depinde de asigurarea ta.
Cel mai bine citesti contractul de asigurare. Daca nu ai chef, suna-ti broker-ul