| Sandor12921 a întrebat:

am o parcare pentu tiruri, tirurile mele, iar la intrare, dalele se lasa, chiar numai la intrarea in parcare, au fost reparate problemele dar tot apar, de ce? Au fost puse materiale de calitate iar solul este bun.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa chemi constructorul sa verifice substraturile, sa identifice cauza si sa gaseasca o solutie de rezolvare.

Dupa parerea mea, chiar solul dedesubt a cedat (probabil n-a mai fost apa din cauza secetei si s-a surpat ca si mormintele in cimitir). Totusi, daca fundatia era calculata corespunzator greutatii de incarcare stationare de incarcare, atunci nu era voie sa cedeze.

Dar la noi se mai surpa si autostrazile, tot facute de "firme renumite"... big grin

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unde se lasa, drumul n-are fundatie corespunzatoare.
Nu rezista greutatii si nu are evacuare de apa potrivita de sub drum.

Goneste-l pe Dorel si cheama o firma serioasa, cu muncitori si proiectanti cunoscatori!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai o denivelare la intrarea in parcare, inainte de zona in care ti se lasa acele dale!?

| ALGator a răspuns:

Trebuie facuta si pregatirea solului, cu tasare, strat de drenaj (klinker) apoi strat de nivelare de nisip tasat si el, spatiu de dilatare la capetele plaformei. Placile trebuie sa fie dimensionate pentru incarcarea respectiva. Greu de spus daca nu se vede un plan, ce material s-a folosit si cum s-a montat.
Dalele poate sunt "bune" dar corespund la incarcare?
Probabil ca substratul de sub dale nu e pregatit cum trebuie, intrucit spui ca dalele se lasa, nu crapa.

| Sandor12921 explică (pentru ALGator):

Multumesc pentru raspuns, dar crede-ma solul a fost pregatit corespunzator, de o firma cu renume, (Nu dau nume), ciudat este ca se lasa doar cand este cald, de exemplu, din toamna trecuta, de cand l-am pus, a rezistat pana la canicula din vara asta. Iar vara asta cand l-am refucat, intr-o saptamana s-au lasat dalele. M-am gandit si la varianta de a pune asfalt, sau pietris, dar nu arata la fel de bine.

| ALGator a răspuns (pentru Sandor12921):

Esti convins ca solul a fost pregatit corespunzator? Spui doar ca firma e de renume, nimic rau in asta. Dar indiferent de ce solutie ai, valurirea platformei indica deformari ale solului de sub ea, probabil din cauza unui drenaj defectuos.
Asfaltul sau pietrisul nu ar ar elimina problema.

Nu spui nimic despre ce solutie e adoptata pentru substratul dalelor - vezi linkul la desen trimis de mine. Daca s-a refacut conform aceluiasi principiu, atunci e adevarat ca trebuie "sapat" in continuare.

Succes!

| Bula a răspuns (pentru Sandor12921):

Ar trebui sa chemi constructorul sa verifice substraturile, sa identifice cauza si sa gaseasca o solutie de rezolvare.

Dupa parerea mea, chiar solul dedesubt a cedat (probabil n-a mai fost apa din cauza secetei si s-a surpat ca si mormintele in cimitir). Totusi, daca fundatia era calculata corespunzator greutatii de incarcare stationare de incarcare, atunci nu era voie sa cedeze.

Dar la noi se mai surpa si autostrazile, tot facute de "firme renumite"... big grin

| Sandor12921 explică:

Nu am denivelare, doar asfaltul de la soseaua principala, care este intr-o stare buna, nu este deloc lasat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Sandor12921):

O banala denivelare dintre asfaltul strazii si trecerea pa dalele din parcare produce un soc repetat pe aceeasi suprafata, la fiecare intrare a tirurilor. stai cu ochii bine atintiti si vezi daca eu bat campii, sau "specialistii" cu drenarea fundatiei.winking laughing

| CoCo00026 a răspuns:

Nu conteaza materialele de calitate si scumpe, desigur materialele is de vina, incearca si cauta un nou constructor el va stii ce e de facut, inainte de asta controleaza solul mai bine la fel si dalele

| Sandor12921 explică (pentru CoCo00026):

Am chemat 2 constructori diferiti, dalele sunt bune, la fel si solul, eu cred ca exista un izvor subteran care strica pozitia lor, de la apa, dar inca nu l-am gasit