| anonim_4396 a întrebat:

De curând am fost implicată intr-un accident rutier soldat doar cu pagube materiale.
Initial, am hotarat de comun acord sa facem amiabila. Insa, celalalt sofer a inteles ca prin asta "ne reparam reciproc masinile".
Din cate stiu eu, amiabila inseamna ca soferul vinovat ii da asigurarea celuilalt (nevinovat).

Acum să-mi explice si mie cineva....care este varianta corecta?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Constatarea amiabila inseamna ca soferul vinovat de incident recunoaste aceasta si este de acord ca reparatia sa fie facuta in baza asigurarii RCA pe care o detine. Tocmai pentru aceasta este asigurarea RCA.

| AndreeaMC0718 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Iar pentru repararea mașinii pe care o conducea vinovatul, trebuia să aibă Casco.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreeaMC0718):

Asta-i treaba lui, nu priveste pe cel nevinovat. De altfel daca are CASCO aceasta tine locul si de RCA.

| AndreeaMC0718 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu este adevărat. Eu lucrez la Asigurări și știu foarte bine ce înseamnă fiecare. Casco nu ține loc de RCA niciodată pentru că RCA-ul este asigurarea obligatorie a mașinii care se poate face și cu decontare directă, adică un fel de Casco, dacă nu este făcută cu decontare directă, adică simplă, repară doar mașina victimei. Casco e pentru repararea mașinii vinovatului, este opțională și se face la mașinile care au până în 15 ani vechime. E ca la locuință, în care PAD (pentru dezastre naturale) este obligatorie și facultativă (incendii) e opțională. Capriș? Nu poți face Casco dacă nu ai asigurare obligatorie. Du-te și mai informează - te înainte să răspunzi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amiabila inseamna ca nu implicati politia doar asiguratorii. Si da, cel vinovat da asigurarea pagubitului.

| sofisis a răspuns:

Stii bine. Cel vinovat de accident ii da asigurarea celuilalt ca sa isi repare masina.
Iar masina lui il priveste cum si-o repara ( fie cu banii proprii, fie prin casco, fie prin rca cu decontare directa)

| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu singura solutie e sa mergeti la militie si sa va declare pe AMANDOI vinovati, altfel NUMAI cel nevinovat v-a avea masina reparata de asigurarea minima obligatorie

iar logica e SIMPLA, daca nu ar fi asa atunci TOTI AR FACE AMIABILE, si asigurarea ar plati de fiecare data, deci nimeni nu si-ar mai lua casco ca nu mai ai nevoie

Răspuns utilizator avertizat