| vladuts3 a întrebat:

TPU. Am si eu o intrebare, am facut un accident din care s-au soldat doar pagube materiale... Adica, i-am tampit gardul unei babe, si politia mi-a retinut permisul de conducere, buletinul, actele masinii, chiar si numerele le-au luat. SI mi s-a spus ca le voi avea inapoi cand gardul o sa fie reparat. E ceva normal?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal si nici normal. Trebuie sa mergi si sa-ti restituie actele. Trebuia sa-ti faca proces verbal de contraventie sau persoana putea face plangere penala pentru distrugere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e normal, buletinul nu ti l poate retine in niciun caz, permisul doar conform legii la fel si actele masinii, iar faptul ca ai intrat intr un gard (si nu a fost nicio alta masina sau victima implicata) nu intra in nicio lege care sa permita suspendarea

| vladuts3 explică (pentru suntserios):

Asta inseamna ca ma pot duce la acel politist sa-mi dea permisul inapoi fara ca inca gardul sa fie reparat?

| suntserios a răspuns (pentru vladuts3):

Ti a facut proces verbal cand ti a retinut actele? daca da ce scrie in procesul verbal?

| vladuts3 explică (pentru suntserios):

Mi-a facut, dar nu mi l-a aratat.

| suntserios a răspuns (pentru vladuts3):

Cum sa nu iti arate procesul verbal? poate vroiai sa il semnezi, poate vroiai sa treci ceva la obiectii samd.

| Doctorfishadi a răspuns:

Pai cam da, odata ce ai facut pagube!