| woal14cox a întrebat:

Salut, am bagat un incarcator de laptop într-un prelungitor si sa scurtcircuitat prelungitorul si a sărit siguranța. Sunt sanse sa se fii ars încărcătorul? nu vreau sa incerc sa il bag in priza...

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Slabe, dar sunt, insa in orice caz, putin probabil sa se fi ars laptop-ul, pentru ca in baterie e un circuit de protectie, iar incarcatoarele sunt ieftine in ziua de azi

| zilog a răspuns:

Bagă doar incărcătorul fără laptop
nu cred ca a pățit nimic laptop-ul de și ai merita să se fi ars
dar șansele sunt de 99% ca laptop-ul să fi rămas intreg!

Stii care este procedura corecta?
Se bagă încărcătorul în priză fără ca laptop-ul să fie băgat in el

se așteptă câteva secunde apoi se infige mufa in laptop

si la oprire se face următoarea procedură
se scoate mufa din laptop apoi se opreste curentul de la priza respectivă de la intrerupător unele prize au intrerupător
si apoi se scoate incărcătorul din priză

pentru că e normal să ți-se ardă încărcătorul pentru că atunci când l-ai băgat în priza tu ai făcut scântei cu el în priză contacte imperfecte in timpul intrarii lui in priza
asta a condus la generarea de campuri de radio frecventa
unde de coarda
armonici
perturbatii electromagnetice si multe alte trenuri de impulsuri căderi de tensiune supravoltări unde fliker
radiații parazite perturbatoare conduse si emise
si multe alte fenomene care si-au adus aportul spre a distruge cum era si firesc să se întâmple un VARISTOR care se află la intrarea in ael incarcător pe placa de piese si eventual chiar și un tranzistor MOSFET DE CLASA N care costă maxim 15 lei
dacă îmi aduc bine aminte este un tranzistor care rezistă undeva la 12Amperi cu o temsiune si la o tensiune teoretică maximă de 600volți, cred că scrie pe el IRFP 460
Dacă este să nu fii deloc norocos atunci există posibilitatea să se fi defectat și puntea de diode din acel incărcător și o pute dinaia de diode costa vreo 5 lei
si dacă este să nu fii norocos în continuare există posibilitatea sa se fi umflat si un condensator electrolitic care are undeva la 200 micro la tensiunea de 450v cu aproximatie ti-le spun din memorie
si dacă este să nu fii chiar deloc norocos în viața asta există posibilitatea să se fi ars si un circuit integrat VIPER
așa se numește acel circuit integrat de pe sursă
si costă undeva la 18 lei maxim

plus că îți trebuie o sigurantă de 2 amperi era originala
eu as pune una de 3 amperi dar in nici un caz mai mare de 4 amperi pentru că pe urmă nu se mai arde siguranta ci se arde cablul sau alt ceva.
asa ca o siguranta de 3 amperi e perfectă

apoi trebuie sa lipesti bine carcasa incarcatorului in cazu in care este capsulata pentru ca daca mai ramane vreo gaurica acolo pe unde o sa dezlipesti tu pe cant acel incarcator poate ca o sa iti scape o bucatica de piele intra pe acolo si te curentezi daca nu izolezi bine carcasa
eu folosesc prenandez din abundență apoi după ce se usucă in 48 ore dau cu mastic negru din ala de pus la baia de ulei la masini si asta se usuca in 24 ore dar barimi stiu ca nu moare nimeni curentat din cauza ca am luat eu capacul la acel incarcator

| dragodana a răspuns:

Salut!
Trebuia să citești pe încărcător.La laptop-ul meu vechi Toshiba aveam un încărcător de Dell pentru că avea același amperaj/putere pe intrare și ieșire.Deci,mai întâi citeste pe el și apoi bagă în priză.
Cât despre asta, baga încărcătorul într-o priză cu impamantare. Cât despre prelungitor ai grija că acesta să fie ceramic și priză în care intră să fie cu impamantare.

| badpanda a răspuns:

Sunt slabe sanse ca un prelungitor sa faca scurt.Mai degraba a pocnit incarcatorul. Zilog bate campii, a memorat si el cuvinte tehnice si le scoate ca numerele de la Loto.

| raMLesS a răspuns (pentru badpanda):

Am vazut multe raspunsuri asemanatoare, se vede ca omul are schizofrenie paranoida :)) Auzi si tu, radiatii parazite, campuri radio la un incarcator :)) =))
La o intrebare unul a intrebat ceva de o relatie, ce cadou sa-i ia iubitei sale, si el i-a scris un intreg roman in care spunea "O va iubiti, o sa faceti un copil ca mai apoi sa te stoarca toata viata de bani si sa trimita prostul la munca si in timpul ala sa se vada cu altii, VEI FI SCLAVUL PERFECT :)) Si alte ineptii de genul.
Numai uita-te aici, ce a intrebat omul, si ce a raspuns el: https://www.tpu.ro/......din-punct/

=))

| woal14cox explică (pentru raMLesS):

Mda... am zis ca poate chiar stie ceva dar a bagat numa cuvinte la nimereala