| AnonimulX1 a întrebat:

Salut!
Am o problema de ceva timp și nu știu cam sa o rezolv, deci va întreb pe voi.
Am luat de ceva timp în laptop de gaming iar când vreau sa-l încarc am cablul lui acolo și un prelungitor pe care-l folosesc.
Problema ar fi ca după ce bag în laptop încărcătorul, bag și partea cealaltă în priza(prelungitor) însă îmi face scurt, de ce oare?
Mi-a mai făcut deja de câteva ori asta, exista riscul sa fi stricat laptopul, ce pot face sa nu mai fie scurt? Menționez ca am o singura priza în camera care un prelungitor e pentru televizor și un ceas electric, 3 gauri ocupate și prelungitorul acesta care este conectat la încărcătorul de la telefon și de la laptop, pe laptop nu stau mereu dar îl încarc deseori.
Va rog ajutați-ma!
Dau fundă sau ce-s alea, mersi!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca laptop-ul (incarcatorul) nu face scurtcircuit, ci mai degraba siguranta se deconecteaza la curent relativ mic.
La conectare, incarcatorul absoarbe un curent mai mare, pe scurt timp (curent de pornire), iar o siguranta automata de 6A (sau una decalibrata, sensibila) "sare" in momentul pornirii.
Situatia se agraveaza daca priza folosita din prlungitor nu face bine contact (contactul este largit si/sau ars).
Acest fenomen se intampla mai ales daca pe aceeasi siguranta functioneaza si alt consumator, care "mananca" 1-2A sau mai mult.

Rezolvare poate fi:
- schimbarea sigurantei la unul de minim 10A (maxim 16A)
- tinerea incarcatorului in permanenta in priza si conectata doar mufa in laptop (nu recomand, fiindca se poate strica mufa din laptop de la solicitare deasa)
- tinerea laptop-ului conectat la incarcator permanent

2 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Ai incercat sa incarci si in alte prize? face la fel?
Daca in alte prize se incarca normal, ai probleme cu acel prelungitor.
Daca face scurt in orice priza, garantie/specialist pentru iodentificare problema.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cam imposibil sa arzi un laptop in asa mod, orice incarcator are o siguranta aproape de capul de alimentare care intra in laptop, este ceva rotund, daca exista o tensiune mai mare siguranta se declanseaza, deci nu ai cum sa il strici.