| yoda1verde a întrebat:

Salut.Am cateva intrebari despre masinile cu volan pe dreapta.(luam drept exemplu un audi a6 c6 sau passat b6)
1.Pot sa inmatriculez masina pe Romania daca are volan pe dreapta?
2. Daca mut volanul pe stanga trebuie sa merg la rar sa modifice ceva in cartea masinii?
3.Ce modificarii obligatorii sunt? Adica ce e absolut necesar pe langa plansa bord,pedale, caseta directie.Nu vreau sa mut prea multe din partea electrica gen reglaj oglinzi sau clapeta pentru capota.
4. Unde pot gasi mecanici pentru o asemenea operatiune(oriunde in tara).Imi ia mai mult de 500 euro?

Răspuns Câştigător
| octa2021 a răspuns:

De inmatriculat se poate.

Daca vrei s-a muti volanul este costisitor,si o sa fie trecut in evidenta ca ti-ai mutat volanul.

Iar cu un mecanic bun,este cam la ghici,iti spun si de ce? pentru ca, recomandarile de pe net s-ar putea sa fie opusul cu ce ai sa te intalnesti tu in realitate, fiecare vine cu parere pe care i-a lasat-o un mecanic in functe de lucrarea pe care i-a rezolvat-o.

Dar eu iti recomand o reprezentanta auto, care are toata documentatia necesara rezolvari problemei tale, si daca nu esti multumit poti sa ii reclami.

| yoda1verde explică (pentru octa2021):

Si ma poate rezolva orice reprezentanta Audi(de exemplu)? Ma duc la ei si imi schimba volanul de pe dreapta pe stanga? Ma gandesc ca la reprezentanta nu prea poti veni cu piese din dezmembrari si o sa te coste dublu.

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Poti sa inmatriculezi o masina cu volan pe dreapta in Romania.
In unele cazuri mutarea volanului poate sa te coste mult mai mult decat toata masina. Trebuie sa te interesezi la un service/reprezentanta cat o sa coste si ce presupune.

| Nimeni10 a răspuns:

Poti sa inamatriculezi fara probleme masina, doar farurile trebuie schimbate, iar sa muti volanul te costa mult, n-are rost.