| RM94 a întrebat:

Daca vreau sa cumpar o masinia fara motor si sa ii pun un motor de la alta marca de masini trebuie sa ii schimb si bordul? De exemplu cumpar BMW 318 cu volan pe dreapta si vreau sa ii pun motor de la Audi A5 care are volanul pe stanga, la BMW-ul pe care l-am cumparat va trebui sa ii schimb si bordul (adica cu volan pe stanga)? Si inca o intrebare bordul va fi tot de BMW cu volan, pedale, frane, cutie de viteze BMW?

14 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Ce fel de intrebari sunt astea?
Sa cumperi o carcasa de masina sa ii montezi un motor de la alta marca de masina implica mecanica serioasa pe langa costuri uriase.Si pe langa asta nu cred ca cei de la RAR o sa iti omologeze. Modificariile trebuie facute intr-un service autorizat. Ce clip ai postat e la japonezi nu la romani.

| RM94 explică (pentru AgathaRo):

Nu montez eu motorul, o sa ma duc la un serivice autorizat. "Costuri uriase"? Poti sa imi spui un pret asa ca idee?

| AgathaRo a răspuns (pentru RM94):

Omologarea individuala e scumpa in jur de 3000 lei.
Ii intrebi daca este posibila aceasta operatie pe o caroserie sa pui un motor, alta problema este de motor daca incape. Suportii va trebui proiectati. Daca iese treaba atunci cei de la rar vor supune masina la diferite teste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAi da vor fi aceleasi functii viteza bord de bmw pedale si frane

| Moshoo a răspuns:

Trebuie sa schimbi tot, inclusiv cutia de viteze.

| RM94 explică (pentru Moshoo):

Bord cu volan pe dreapta de la BMW sau Audi?
Adica asa http://images04.olx.ro/......orohoi.jpg
sau asa? http://abcmoteur.fr/......e-bord.jpg

| Moshoo a răspuns (pentru RM94):

Acuma tu vrei sa circuli cu ea sau doar sa-ti faci poze?
Pentru ca n-o sa-ti dea de la RAR cartea de identitate a masinii daca pui motor de Audi pe BMW.

| RM94 explică (pentru Moshoo):

Vreau sa circul cu ea. Uite aici un video: BMW 318 cu motor de Honda (F20C). http://www.youtube.com/watch?v=ICsrADnWFKU
http://www.youtube.com/watch?v=3C0eem7IjwE
Sau BMW 318 cu motor Honda S2000
http://www.youtube.com/watch?v=u3z7SVAB61A

| Braunion a răspuns (pentru RM94):

Ia-ti un Logan ca oricum e prea bun pentru varsta ta. Cu alea o sa sari direct in copaci.

| Moshoo a răspuns (pentru RM94):

Ai intrebat cel putin la RAR?

| ioana1988 a răspuns:

Vrabia Mihai Viteazul.

| ioklain a răspuns:

Omule da vrei sa explodezi? tu crezi ca e asa usor?

| RM94 explică (pentru ioklain):

Nu sa schimb eu motorul, contactez un mecanic priceput.

| Raresyxic a răspuns:

Nu se merita sa faci asa ceva. Doar daca ai prea multi bani si nu ai ce sa faci cu ei. Nu mai bine alegi Audi-ul si gata?