| yoda1verde a întrebat:

Am cateva intrebari despre masinile cu volan pe dreapta(luam ca exemplu audi a6 c6/passat)
1.Ce piese sunt absolut necesare pentru schimb? Nu vreau sa schimb unele maruntisuri ca si reglajul oglinzilor, clapa pentru deschis capota.Strict necesarul,pedale,plansa bord, caseta directii si daca se poate o lista.
2.Stiu ca pot inmatricula masina chiar daca are volan pe dreapta, daca il schimb trebuie sa revin la rar sa schimbe ceva in cartea masinii?
3. Daca fac schimbarea si in masina e de uk ma poate dezavantaja cu ceva? Ma impiedica sa fac ceva sau sa merg undeva?
4. Locuri/service-uri care executa astfel de operatiuni?(Oriunde in tara)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Adyadriancosmin13 a răspuns:

Cel mai simplu pentru tine că-si propietar al mașini este sa mergi deZmembrari(de la tine din orasi, nu oriunde in tara) dai banu jos si de restul se ocupa baieti, sfatu meu este sa iti faci prima data programare la rar pentru ca nu mai sunt locuri libere in următoarele luni, iarintre timp iti poti schimba volanul asta dc esti hotărât sa o inmatriculezi.Toata treaba ar trebui sa te coate între 500 si 1000€ Poate putin peste 1000 in funcție de mașina.bine apaolut necesar este sa ii schimbi farurile ca s-o poti înmatricula restul este Opțional.

| yoda1verde explică (pentru Adyadriancosmin13):

Baietii de la dezmembrari imi pot muta volanul? Ma gandeam la un service ceva...dau 800 euro manopera dar e de calitate.Eu mana de lucru nu stiu daca o gasesc

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu te complica, mai bine iei direct o masina cu volanul normal.
Daca-l schimbi sunt mari sanse sa ai probleme si la rar.
Mai bine pui 200€ pe langa banii de schimbat volanul si iti iei o masina direct cu volan normal.

| yoda1verde explică (pentru OldSoul):

Un audi a6 din 2007 costa cam 7000 euro daca e intr-o stare ok.Cu volanul pe dreapta il iau cu 3000 + modificari 1500=4500. Diferenta de 2500 e destul de mare zic eu.