| LClaudiu a întrebat:

Am cateva intrebari pentru cunoscatorii auto. Am un opel astra si se tot aude ceva la motor, un prieten care e si mecanic auto mi-a spus ca e axa cu came. Intrebarile mele ar fi urmatoarele : Cat costa sa cumpar un ax cu came? E bine sa cumpar unul nou sau e la fel de bun si unul secondhand? Cum e mai bine sa procedez, sa ma duc la o firma specializata sa mi`l schimbe sau poate sa mi`l schimbe un mecanic? Ca am inteles ca trebuie sa il schimbi cu un aparat special in asa ceva ca daca nu se mai rup nu stiu ce bujii sau nu stiu ce anume exact si trebuie sa le schimb si pe alea. Si prietenul asta mecanic mi-a spus ca mai pot merge cu masina, dar nu mi-a spus cat timp si mi`e frica sa nu se mai strice si altceva la masina sau sa ma lase in mijlocu drumului. Deci sa mai merg cu ea sau nu? Si parca am inteles ca daca e stricat axa cu came creste si consumu? Astept un raspuns cat mai relevant. Dau funda pentru asta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salutare,

Sunt curios cum se poate rupe o bujie pusa pe motor din neatentie.
Tachetii se pot deforma/indoi sau chiar rupe si de la o simpla montare gresita a distributiei.

Probela de zgomote intr-adevar poate fi din chiuloasa, de la axa cu came, care poate fi deformata, sau de la tacheti (acestia pot avea joc, dar se poate regla in servici sau de catre un mecanic). Urmarile sunt iarasi diverse, crestere consum pentru ca e posibil ca supapele sa nu mai inchisa bine si astfel iese compresia, motorul nu mai merge rotund etc... Eu zic sa mai poti merge cu ea, doar sa nu fie alta problema.
Multa bafta.

| LClaudiu explică (pentru ionutz03):

Exact asa mi-a spus si prietenul asta al meu care e mecanic, acu ramane sa ma duc cu ea sa o fac, sa vad. Si daca e axu cu came sper sa nu ma coste mai mult de 8-9 mil sad. Multumesc.

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Prietenul tău e mecanic de biciclete, probabil.
Nu de la axa cu came face zgomot, ci de la tacheții hidraulici, tacheți pe care nu poți să-i rupi nici dacă vrei.
Bujiile le poți rupe dacă nu ești atent.
Și nu se schimbă nimic, problema se remediază numai în service. Dacă te bagi să schimbi piese aiurea, s-ar putea să te coste în plus.

| LClaudiu explică:

Se rup tachetzii nu bujiile, pardon*

| Skkidyy a răspuns:

HostName: Insane-Studio: La 15 ON Lidere + LVL UP
Address: 93.119.30.76:7777
Players: 7 / 50
Ping: 31
Mode: Insane-Studio GF
Map: San Andreas

Haideti ma ati zis ca veniti si acum nu mai veniti? e foarte fain si merita sa intrati pe el se dau masini leadere intrati si voi! merita sa intrati ff fain