| anonim_4396 a întrebat:

Am condus azi pe un carosabil cu polei, iar cand apasam brusc frana facea un mic zgomot si nu se frana imediat... Stiu ca este folositor, dar cum se numeste acest sistem? Credeam ca ABS, dar martorul de bord nu s-a aprins.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sistemul se numeste ABS si nu aprinde nimic in bord cand intra in functiune.
Martorul de ABS se aprinde doar atunci cand ai o defectiune iar sistemul devine nefunctional.

| mgtow a răspuns:

ESP previne derapajul pe gheata si zapada, se vede in bord masina ca patineaza cand isi face treaba

| relian a răspuns (pentru mgtow):

ESP cred ca este invers, ala franeaza masina si la unele masini reduce si din puterea motorului pana ce masina se stabilizeaza.Atunci cand pui frana si nu se franeaza este vorba de ABS, ala vede prin senzorii de la roti diferenta de rotatie a fiecarei roti si daca este diferenta atunci nu lasa fluidul sa ajunga la roti, iti arunca pedala inapoi, nu trece fluid de ABS.Eu asa zic ca e.
La sistemu astlantu ESP cand masin simte ca pierzi controlu franeaza, reduce acceleratia, chestii de genul asta.Are legatura cumva cu volanu ceva de genu asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ABS nu se parinde niciun martor in bord. el isi face treaba in liniste. Si da cand intra ABS, se aud niste zgomote si simti niste pulsatii in pedala de frana

| relian a răspuns:

Daca credeai ca ABS asa o fi, dar se pare nu stii cei ala ABS sau cum lucreaza.ABS controleaza fiecare roata in parte sau dupa caz rotule din fata sau spate.La fiecare roata tu ai un senzor care se duce la calculatoru ABS, acel senzor vede de fapt rotatiile rotii, calculatoru le compara si vede astfel care roata se misca mai rapid sau care sta pe loc.Cand franezi si una din roti aluneca acel senzori sesizeaa,pentru ca roata care aluneca nu se mai rotestedoar aluneca, deci va avea mai putine rotatii, astfel ca BAS nu lasa lichidu de frana sa intre la roti, adica nu te lasa sa franezi, pentru ca ai derapa, de aia iti si arunca pedala inapoi.In mare cam asa lucreaza.Bine a stea is in fractiuni de secunda, tu tot o sa incerci sa franezi iar cand prind toate rotile masina franeaza.
Martorul ala ce spui tu se aprinde doar daca ai defectiuni, in cazul asta nu exista nici o defectiune.

| francut a răspuns:

Frana brusca pe polei? Bineinteles ca nu frana imediat, pentru ca roata aluneca pe polei (gheata subtire). Unde ai facut scoala de soferi? Sau vrei sa-ti demonstrezi teribilismul si inconstienta.