| axxy69 a întrebat:

Am cumparat de curand un scuter Peugeot SpeedFight de 49 cmc, si am o problema cu el, si anume ca merg cu el ce merg si brusc ii moare motorul. Daca nu il accelerez mai are tendinta sa ramana la relanti si sa nu moara si apoi sa plece din nou, dar daca il accelerez moare de tot. Eu zic ca este din cauza ca nu am filtru de aer la el (asa l-am luat, in loc de filtru are o carpa pusa). Nu am mers mult cu el, doar 2 zile dupa ce l-am cumparat, si urmeaza sa ii montez un filtru de aer. Dar care credeti ca ar fi problema cu acceleratia?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Fara filtru e normal sa mearga asa, pune-i un filtru, dar filtru de acela cu carcasa de plastic si burete, cele sport nu sunt tocmai bune.

| axxy69 explică (pentru OldSoul):

De ce nu sunt bune cele sport?

| OldSoul a răspuns (pentru axxy69):

Am avut ocazia sa testez un filtru sport pe 3 scutere, 2 yamaha si unul baotian, cu cel sport pornea foarte greu si nu se tura, cu cele standard nu avea nici o problema.
Acum poate oi fi avut eu ghinion, dar daca scuterul este unul standard fara modificari/imbunatatiri nu recomand sa se monteze filtru sport.

3 răspunsuri:
| Bogdan_Bogdi_1994 a răspuns:

Trebuie curatat carburatorul si pune-i filtru