| alv18 a întrebat:

Salut, am cumparat o motocicleta de la un baiat, el avea nr rosii pe ea si pana sa o cumpar eu a scos-o de la primarie, dar nu a putut sa imi ofere fiscalul, eu daca ma duc la primarie cu toate actele pot sa scot fiscal pe numele meu?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ma mai ocup de înmatriculari de ani buni, s-ar putea ca ce spun sa nu mai fie valabil, pentru ca procedurile s-au mai schimbat.
Daca motocicleta nu a fost inmatriculata in tara nu este nevoie de niciun fiscal, tu ca intermediar iesi din schema, iar noul cumparator si-o inmatriculeaza pe el ca si cand ar fi adus-o el din străinătate.
O firma de intermedieri va poate rezolva rapid ai fara stres.

| regis a răspuns (pentru regis):

PS: daca insisti sa mergi pe acelasi traseu pe care a mers motorul, ai nevoie de o copie de buletin a vanzatorului, faci un contract intre tine si el (vezi model pe net), mergi la primari lui si iti pune viza ca este scos din evidenta. Apoi faci un contract cu cumparatorul si duci ambele contracte, astfel ca sa treaca motorul pe numele tau, si in acelasi moment sa il radieze de pe tine, iar cate un exemplar din ambele contracte il dai cumparatorului sa si-l vizeze la primaria lui.

| alv18 explică (pentru regis):

El a avut doar nr rosii pe ea, de fapt nu el, a avut nr rosii de cand a cumparat o si el de la primul cumparator, iar eu acum vreau sa o vand mai departe si asta e, trebuie sa rezolv treaba cu fiscalul

| regis a răspuns (pentru alv18):

Incearca cum am zis eu, fara sa tii cont ca a avut numere rosii. Cat timp nu a fost inmatriculata in tara se poate lua in evidenta direct pe cel care o inamatriculeaza.

| alv18 explică (pentru regis):

Mi-a spus ca nu a fost inmatriculata in Romania, deci pot scoate eu fiscalul daca ma duc cu actele motocicletei si buletinul?

| regis a răspuns (pentru alv18):

Ce fiscal sa scoti? Acest "fiscal" este dovada faptului ca a fost scoasa de la impozit, daca tu nu o ai la impozit, nu ai ce ea scoti.
Eu ti-am zis cum ar trebui sa procedezi dupa părerea mea, mai multe nu iti pot spune.

| alv18 explică:

Eu vreau sa o vand dupa ce scot fiscalul, daca este posibil, din cate am inteles se poate, dar vreau sa merg pe sigur