| HHTR a întrebat:

Salut, am cumpărat recent o mașină și proprietarul refuza să-mi ofere fiscalul. Am făcut contract de vânzare cumpărare, am primit cartea mașinii, talonul, asigurarea însă nu mai răspunde la telefon pentru a-l mai întreba de fiscal. Eu sunt în București iar el la 400 de km distanta. Am fost la el și mi-a spus ca sa-i plătesc eu impozitul. În fine, am zis asta e mi-am luat-o bine. Data viitoare voi tine minte. Întrebările mele sunt următoarele.

Nu exista vreo cale sa o pot inmatricula fără acele stampile de la fiscul proprietarului? Știu ca am auzit ceva de niște modificări în legea 208 sau 206 nu știu exact ce lege, însă care modifica ceva și nu mai trebuie fiscal gen. Nu știu is puțin obosit și dezamăgit sa spun asa, de asa oameni. Exista o cale fără acel fiscal sa o pot inmatricula? Mulțumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista doua cazuri in care nu ai nevoie de certificat de atestare fiscala de la vanzator, respectiv daca ai fisa de inmatriculare sau actul de instrainare-dobandire tip, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează în baza următoarelor documente:
b) fişa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, semnată de fostul şi noul proprietar, vizată de organele fiscale competente ale autorităţilor administraţiei publice locale. În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia;
ART. 8^1.În cazul în care transferul dreptului de proprietate asupra vehiculului se realizează prin utilizarea actului de înstrăinare-dobândire prevăzut de Ordinul viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice, ministrului finanţelor publice şi al ministrului afacerilor interne nr. 1.069/1.578/114/2016 pentru aplicarea pct. 101 din titlul IX „Impozite şi taxe locale" din Normele etodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1/2016, fişa de înmatriculare a vehiculului prevăzută la art. 7 alin. (1) lit. b) şi art. 8 alin. (1) lit. b) nu se mai solicită."

| HHTR explică (pentru Ioandelasal):

Am doar un singur exemplar de contract de vânzare pot face a doua varianta cu el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru HHTR):

Ambele variante presupun trecerea pe la compartimentul de impozite si taxe de la domiciliul vanzatorului, astfel ca nu o sa vrea acesta, daca nu si-a platit impozitul, dar poti incerca.

| mgtow a răspuns:

Ar fi bine sa il dai pe mana politiei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nicio sansa decat sa il dai in judecata.