| l0o a întrebat:

Salut, am cumpărat și eu un Aprilia SR de 50, dar am o problemă, scuterul a fost modificat de pe injecție pe carburatie iar fara baterie nu da scânteie la bujie. Cum as putea sa îl fac să pornească fără baterie?

1 răspuns:
| Jonathan1900 a răspuns:

1. Daca nu are bobina in interiorul motorului care sa creeze curent pentru bobina bujiei, nu poti.
2. vezi daca ai regulatorul de curent pentru incarcarea bateriri.
3. vezi daca nu ai un fir intrerupt in zona asta de incarcare- scanteie sau sa ai instalatia peticita