| Marius_4665 a întrebat:

Am cumparat un volkswagen passat breack din Germania cu frana de mana automata... Problema este ca in bord este aprins martorul de la frana da mana. Asta nu este o problema dar din cauza asta bipaie foarte tare, acum sunt in Germania si pana in Romania sunt o gramada de KM iar acest piuit este insuportabil. Ce as putea face ca macar sa nu mai scoata acel bipait? (Cand stau pe loc nu se mai aude) Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti sigur ca se actioneaza frana de mana (isi da drumul)? Cand calci frana si apesi butonul, simti in pedala cum lucreaza? Ai avea nevoie de o diagnoza, poate asa iti sterge eroarea.
Nu vreau sa te sperii, dar un vecin a patit-o urat cu frana de mana de Passat, i-a ramas blocata in garaj. A venit un om de la service si a stat jumatate de zi cu laptop+diagnoza pe ea, ca sa-i elibereze frana de mana s-o poata urca pe platforma.
Odata dusa la service, au constatat ca e dus computerul. A schimbat un computer cu ceva nou (nu stiu cat de original), dar n-a tinut. Abia al 2-lea, cumparat din dezmembrari a rezistat.

| Marius_4665 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Frana de mana se elibereaza si functioneaza fara probleme, doar ca ramane becul aprins si bipaitul raman prezent... Se poate scoate siguranta de la frana de mana ca sa nu mai bipaie ca sa pot ajunge la un service din Romania?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius_4665):

Nu stiu, nu sunt electrician.
M-am uitat acum pe net si n-am gasit nimic de siguranta, doar cineva zicea de recodat pe tester ca sa nu mai tiuie.
Tot de pe net am aflat ca la majoritatea care au avut aceasta problema a fost de la motorasele de etrieri de pe spate, sau de la buton. Se pare ca doar vecinul meu a fost mai ghinionist.

| Marius_4665 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am rezolvat! Motorasul de pe spate stanga ramasese blocat ....Toata jucaria a costat cam 200 ron! Am scapat ieftin happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Marius_4665):

Urat mod de a face cunostinta cu masina, cu o defectiune laughing
Sper ca nu ti-ai luat 2. 0TDI...

| Marcela_Iuliana_1989 a răspuns (pentru Marius_4665):

Buna. Imi poti spune cumde te-a costat asa putin? Si noua nins-a stricat si suntem si departe de casa, am fost la service si a zis ca trebuie schimbat cu totul motorasul si etrierul tot de pe spate si costa peste 1000 lei. Mersi

6 răspunsuri:
| RazvanGRS a răspuns:

Pai este blocat ceva sau s-a ars siguranta la frana de mana daca este automata, nu prea stiu ce sa zic, trebuie dusa la cel mai apropiat service deoarece poate sa fie ceva si din instalatia electrica.