| AdiMihai25 a întrebat:

Salut,
Am dat clima la (maxim ) si nu are putere.
Ce s-a dus?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La maxim adica pe caldura? Trebuie sa fie motorul cald ca sa bage caldura puternic.
Iar daca ai dat-o la maxim pe rece, sa stii ca nu merge compresorul daca nu ai macar vreo 20 de grade afara.

| AdiMihai25 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe caldura ma refer, daca dau la 1 nici nu se aude, parca e o hota cu motorul mort, abia la 4 se aude ..cum se auzea prima data pe 1.
Ce ar fi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdiMihai25):

O problema la ventilator sau la clapetele de dirijare a aerului.

| relian a răspuns:

O fi ventilatorul defect,ori ar putea fi cine controleaza ventilatorul,deci is mai multe cauze.
Deci ai dat ventilatorul sa se roteasca la maxim,nu clima,dare e ok, bun ca sa lamurit.
Din ce spui ca inainte se auze, adica sufla ventilatorul puternic, auzeai ventilatorul ca se rotea rapid, acum nu mai auzi asa.
Poate nu il mai auzi deloc, poate ce auzi si zici de 1 ar fi ca circula aerul liber singur.
Ori ventilatorul ori ce mai se gaseste intre el si comenzi,ori chiar si comenzile.

Unele masini aveau si sensor de asta pentru ventilator,acu am vazut ca au scos,nici mercedesu nu mai are,niste talhari.
Sensorul ala era bagat undeva in galeria de aer, dupa ventilator,avea si un cooler micut,ala simtea ce temperatura are aerul si fctie de ce setai tu ca temperatura,ventilatorul baga mai tare sau mai incet, se regla singur ca si turatie,era ceva legat de confort.

De exemplu cum spui tu dadeam pe caldura,asta cand porneam masina,daca puneam ventilatorul la maxim,el se ducea la minim laughing pentru ca aerul era rece,inca nu se incalzise si normal sati sufle in fgata aer rece nu e placut iarna.
Sau vara,daca in masina se facea f cald,porneam AC puneam pe rece,ventilatorul chiar de fusese la minim,se ducea singur la maxim,sa ventileze mai rapid sa raceasca,apoi singur treptat treptat ventilatorul incetinea ca viteza.
Sau dus masinile alea laughing nu mai au pus si piesa aia talharii,costa in plus,modul, sensor, nu am mai vazut nici la clase superioare, nici la alea dse lux.
Ce lux este ala cand trebuie sa pui manual ventilatorul? Is lamurit laughing

Dar asa era facuta masina aia, in timp ce temperatura aerului se apropia de ce ai setat tu ventilatorul singur se ducea mai jos.
Faceau aia scule pana in 2010, dupa nici nu am mai vazut asa.
Acu zice ca ai clima,cum spui si tu,.dar ce clima e aia la care trebuie sa pui manual ventilatorul laughing clima lu peste prajit.

Sa reviu la tine, deci trebuie s-a stii toate piesele de la ventilator pana la butoane, ar putea fi chiar butoanele alea, acolo in spate la butoane este modulu, ala ce controleaza si ce vorbestew cu computerul masinii.

Acu din ce am spus, vezi si tu ce ar fi la tine.

| Bunasiuacuaie a răspuns:

Puterea