| Fabbiann a întrebat:

Salut.
Am fost azi sa-mi fac fisa medicala pentru permis doar ca la testul cu vederea l-am picat ca nu vedeam deloc bine cu ochiul stang, acum trebuie sa mai trec si pe la oftamolog si nu stiu ce urmeaza... oare trebuie sa-mi fac ochelari? Sa-i port mereu? Ma pot urca la volan fara ei? Sunt niste intrebari stupide dar vreau niste raspunsurihappy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, va trebuii sa-ti faci ochelari si sa-i porti, ca fara ei nu vei avea niciodata sanse sa iei permisul auto.
Nu, este imposibil din acest momnet sa te mai urci la volan fara ochelari, ca de faci accident platesti tot. dar sper sa nu omori pe cineva fiindca nu vezi.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai da, îți faci ochelari, faci iar fisa medicala și pe permis vei avea un însemna că ești purtător de ochelari. Și vă trebui sa ii porți mereu când conduci.

| mihai69 a răspuns:

1. Da.
2. Da.
3. Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, va trebui sa porti ochelari atunci cand conduci.Nu-i nicio tragedie, multi oameni poarta chiar toata ziua si supravietuiesc just fine.

| DovleacTurbat a răspuns:

Pai daca nu vezi, nu e corect că trebuie să corectezi aceasta problemă?
Vrei sa te urci pe pietoni?
Nu vezi indicatorul din timp, nu știi ce să faci, omori oameni.
La volan nu ai paznic cu tine care sa te oblige să porți ochelarii, dar e spre binele și siguranța ta și a celorlalți participanți la trafic.

| adryang78 a răspuns:

Neapărat ochelari, până nu e afectat și celălalt ochi. Da, e necesar să porți ochelari la volan. Pe fișa medicală se va specifica problema.

| Dimi457 a răspuns:

1.da/2. da/ 3. nu. ai sa ai un cod de restrictie pe permis.