| Anonima2501 a întrebat:

Am aflat ca trebuie sa port ochelari acum o luna. Aveam dioptriile -0.5 la ochiul drept și -0.25 la ochiul stâng. Mi s-a spus sa port ochelarii permanent,deși eu vedeam foarte bine la aproape. Așa am procedat și am observat ca vederea mi s-a înrăutățit. Văd mai prost decât vedeam înainte doar intr-o luna. Apoi am căutat pe net sfaturi și am aflat ca ochelarii înrăutățesc vederea. Nu stiu ce sa mai cred și cum am trebui sa reactionez. Sa port ochelarii doar când am stricta nevoie de ei sau permanent? Vreau sa scap de ei și poate am o șansa. Menționez ca am miopie. Poate sa imi dea cineva nișe sfaturi, exercitii oculare și ce ad trebui sa fac in privința ochelarilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lory209 a răspuns:

Si eu am miopie dar mai grava, daca ai dioptriile asa mici ti-ar trebui ochelari doar pentru protectia si corectarea ochiului nu permanent. Incearca sa porti ochelari doar cand citesti, scrii, stai pe telefon, etc.
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat