| gtr2rr3 a întrebat:

Am niste intrebarii legate de Opel Signum Facelift: Cum e intretinerea? Cum merge motorul 1. 9CDTI la drum lung dar si in oras? Cum se conduce? Are tehnologie buna? Merita cumparata?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intretinerea o las la urma;
Cum merge motorul - foarte bine, daca iei versiunea de 150cp e avion. La drum lung e genul de masina care te lasa fara permis; e un chin sa tii un asemenea motor sub 100km/h. In oras e ok, ridici putin ambreajul si pleaca unde vrei.
Cum se conduce - bine! Pleaca singur din ambreaj, cutiile de Opel sunt foarte precise;
Tehnologia - hmm... Nu te blocheaza cu frana de mana trasa ca la VW, nu ti se arde computerul de bord, nu-ti apar erori aiurea, inchiderea centralizata functioneaza perfect chiar si dupa 10 ani, motoarele nu consuma ulei, consumul de motorina e mic... Eu zic ca au tehnologie buna. Problema e service-urile din Romania pentru Opel sunt varza. In 2013 n-am gasit in doua reprezentante (Bistrita si Suceava) un soft pentru 1. 9CDTI 150cp, si ne-au pus soft pentru 120cp, care are alta cutie de viteze, in 5 tr. Masina era cu 6tr, si mergea ca *** cu softul mai mic.
Merita cumparata daca iti permiti s-o intretii laughing Si daca circuli mult in afara localitatilor, sau pe drumuri unde poti sa-i dai sanatos. Nu e genul de motor pe care sa-l trancanesti prin gropi in oras, la relanti, cu rezervorul sub un sfert.
E pretentios la motorina si la stilul de sofat; daca alimentezi cu ce e mai ieftin, sau la canistra, il mai si conduci cu teama de consum, o sa ai probleme destul de mari, costisitoare: se infunda filtrul de particole (isi face autoaprindere si ia foc evacuarea, pana in spate la toba; daca esti in oras ai sanse de incendiu). Becul "check engine" se aprinde imediat daca nu il conduci bine/nu il alimentezi cu ce trebuie, in scurt timp nu-ti mai porneste bine dimineata, si ai sa incepi sa schimbi injectoare. Cate unul, cate doua...
Deci, e un motor pretentios, cam neadaptat nevoilor din Romania. Daca crezi ca ii poti crea conditii pentru o buna functionare, ia-l, ca e o masina buna. Daca vrei doar o masina de mers la servici dimineata, orienteaza-te spre altceva.

| gtr2rr3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar ce zici de Opel Vectra C Facelift? Este tot la fel de pretentioasa, au piesele chiar asa de proaste si de scumpe? 1. 9CDTI 150cp!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru gtr2rr3):

Nu cunosc atat de bine modelul Vectra C. Motorul sigur e acelasi.
Piesele nu sunt proaste, sunt sensibile si scumpe.
Vectra e si mai neindicata in oras sau pe drumuri prost asfaltate, deoarece e masina mare, la clasa limuzina, iar tipul asta de masini au suspensia complicata, si implicit reparatiile acesteia sunt mai scumpe.