| bbby10 a întrebat:

Am o aprilia sr 50, carburatie,racire pe apa. Porneste,sta la relantiu dar cum accelerez putin motorul se opreste. In unele cazuri, accelerez si nu se intampla nimic. Care ar putea fii problema?

Setul este bun, muzicuta la fel, ambielajul nu are joc, carburatorul este reglat "o tura si jumatate din pozitia inchis la aer si 3 ture din pozitia inchis la debit", bujia este noua BOSCH. scanteia o da la momentul potrivit. cand pistonul este sus.

Răspuns Câştigător
| KooSs a răspuns:

In cazul acesta poate sa fie o mizerie in carburator care a infundat jegloru principal, acela unde intra tija de la acceleratie si pe unde trage benzina, iar cand accelerezi nu-i vine benzina si nu se va accelera.curatai jegloru si ai sa vezi diferenta.bafta multa. funda?

3 răspunsuri:
| ionut2424 a răspuns:

Eu am patit o data cam la fel, dar era filtru de aer infundat(nu era vb ca trage aer fals)nu tragea aproape deloc aer, si din cauza aia la relantiu mergea si cum acceleram, se oprea motoru

| brayla a răspuns:

Nai incercat sa shimbi filtrele de aer sau sa controlezi daca carburantul ajunge in carburator

| bbby10 explică (pentru brayla):

Benzina ajunge. Scuterul porneste. Il pot lasa la relantii toata ziua. dar daca incerc sa il accelerez moare sau in unele cazuri accelerez si nu se intampla nimic. tot la relantii sta. filtru de aer este bun. Nu trage aer fals pe nicaieri.