| Andreimihai200 a întrebat:

Salut. Am o curiozitate Dețin un ww passat b6 2008 break. Dimineata cand ma trezesc sa merg la scoala dupa ce pornesc motorul si astept sa se încălzească imi apare in bord consum de 30, chiar daca cu o zi inainte ii scosesem consum de 6-7 dimineata imi apare 30 Api scade destul de repede daca parcurg in jur de 2-3 km scade la 10. Ii normal? Din cate am inteles calculatorul resetează consumul dupa ce se răcește motorul sau sta mai mult timp oprită. Si inca o intrebare, am senzorul de temperatura defect adica mie imi arata tot timpul -20 de grade afara. Vreau sa stiu daca influentează consumul senzorul. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Shadow136o a răspuns:

Stai liniștit. Dacă mașina sta la relantiu și îți arată consum de 30, consumul real e de 0.6, 0.7 ca e consum de relantiu. Dacă ii dai talpa o sa vezi cum ii creste consumul. Consumul oscilează de multe ori pe calculator

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Da, e foarte normal;
2. Nu, dar dacă ai motor diesel o să-ți omoare bujiile incandescente pentru că le va cupla mereu, chiar și vara.

| Andreimihai200 explică (pentru mihai69):

Si unde se afla senzorul si daca este greu de schimbat

| mihai69 a răspuns (pentru Andreimihai200):

La majoritatea mașinilor, senzorul ăsta se află în oglinda de pe dreapta. Nu știu sigur dacă și la tine e la fel. În mod normal, dacă e acolo, nu ar fi deloc greu de schimbat.