| AtomiX a întrebat:

Salut, am o mica problema si rog pe cei care stiu sigur, au fost sau sunt in situatia mea sa raspunda big grin
Deci am cumparat o masina de la o cunostinta, masina e buna etc dar e inmatriculata pe numele altcuiva. Am toate actele, copie dupa buletinul proprietarului, am facut si contract de vanzare-cumparare dar nu am pus data (in termen de 30 de zile de la data de pe contract esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau). Intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca ma opreste politia si arat actele fara acel contract de vanzare-cumpaarare este vreo problema? In talon rubrica cu instrainare este goala, deci pot spune ca este masina unei rude si mi-a dat-o mie sa o conduc sau ceva de genul, eu ii trimit bani proprietarului pentru impozit, asigurare etc. Deci ar fi vreo problema?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Problema este ca tu nu esti proprietar in acte si daca te opreste politia, si insista asupra modului cum ai ajuns s-o conduci, va trebui sa indici proprietarul si ei pot verifica.
Daca indici un proprietar fals, care nu corespunde cu cel real, pot spune ca ai furat-o.
Chiar daca indici proprietarul real poate sa nu-l gaseasca pe moment si sa pierzi timpul.
In asemenea cazuri, daca nu vrei/poti sa inmatriculezi masina pe numele tau este indicat sa faci, cu proprietarul, un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) la un notar public, se poate face pe orice perioada vrei.

| AtomiX explică (pentru Ioandelasal):

Am spus ca am copia de pe buletin a proprietarului, deci nu se pune problema de un proprietar fals big grin ar fi vreo problema cu faptul sa mi-a dat-o mie sa o conduc si ca nu sunt eu proprietarul in acte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtomiX):

Intrebai daca poti spune ca este masina unei rude, de aceea ti-am raspuns asa. Si faptul ca ai copia CI a proprietarului nu rezolva nimic.
Conform legislatiei rutiere masina trebuie inmatriculata in termen de 30 de zile de la cumparare si tu stii asta. Sigur ca, daca nu este trecut termenul pe contract, ai putea spune ca esti inca in acest termen dar poate fi intrebat si proprietarul. Ti-am spus cum poti rezolva legal situatia, fara s-o inmatriculezi.