| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o întrebare, eu am o masina cu motor 1.9 cu consum undeva la 4.5 și rezervor de 60 de litri, masina e veche, întrebarea mea e dacă pe mașinile mai noi gen Audi A6 cu motoare de 2.0 și cu consum destul de asemanator rezervoarele sunt la fel sau incape mai mult? big grin

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Rezervoarele se fac cu o capacitate care sa asigure masinii o autonomie in jur de 500 de km, cred, nu sunt sigur.Deci nu face nimeni la o masina rezervoare mari, este un inconvenient, rezervorul mare creste greutate masinii, deci creste consumul.De aia fctie de consum se pun rezervoare care sa asigure totusi la un plin un anumit nr de km.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu prea exista rezervoare mai mari de 60 l, majoritatea masinilor de dimensiuni medii au rezervoarele in jur de 50 l, nu vad la ce ti-ar trebui mai mare, ai o autonomie suficienta. Audi 100 pe care l-a avut taica-miu avea rezervorul de 60 l in acte dar umplut pana la gura au intrat aproape 67. Masinile moderne au consum mai mic decat cele de acum 10-20-30 de ani nu exista niciun motiv sa faci rezervoare mai mari, 50-60 l sunt mai mult decat suficienti.