| Maximus001 a întrebat:

Salut, am o mașină în leasing luata din Italia și încă nu am terminat de plătit la ea, se poate sa o vând? Și dacă da, cum se procedează? Mulțumesc frumos.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, o poti vinde in doua variante. Prima ar fi ca noul proprietar sa preia contractul de leasing, a doua ar fi sa te intelegi ca din banii incasati sa acoperi restul de plata la firma de leasing si sa ramai cu diferența.

| Simpatic a răspuns:

Interesant, daca ar fi asa simplu m-as risca sa cumpar un Bentley pe care apoi sa-l vand.
Ceea ce doresti tu insa este ilegal.
Ca exista si parghii si gaselnite prin care unii poate au si reusit sa faca asa ceva, tot ce este posibil.

O varianta ar fi daca leasingul iti permite asta, sa achiti integral ratele ramase+valoarea reziduala sau ce denumire mai poarta si abia apoi sa vinzi masina, dar stii foarte bine ca ceea ce ai lua pe ea la vanzare, s-ar putea sa nu fie satisfactor, mai ales ca sunt masini pe toate drumurile de vanzare, au avut grija samsarii nostri romani sa devalorizeze masinile cu adevarat bune, stricand pretul pietii prin vanzarea de epave.

| darrio2007 a răspuns:

Inca nu este a ta până nu achiti tot. Deci nu.

| Frank51 a răspuns:

Predare de leasing.

| johnnny123 a răspuns:

Cât timp este în leasing, nu este a ta. Deci nu poți să o vinzi.
Poți cel mult să faci o cedare de leasing.

Răspuns utilizator avertizat