| Magyccccccc a întrebat:

Salutare, TPU. Am nevoie de niste sfaturi, dau fundă. Am de gând să cumpăr o mașină de la o persoana ce a cumpărat-o in rate, dar încă nu și-a terminat de platit toate ratele. Cum funcționează vânzarea? Preiau eu platirea ratelor în continuare sau cum? Se poate măcar? Vă rog frumos sa nu răspundeți in necunoștință de cauză. Vă mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.O poti cumpara dupa ce vanzatorul isi plateste integral creditul.
2.O poti cumpara si inainte de aceasta, platind ratele integral sau daca creditorul accepta sa preiai ratele ramase.

| Magyccccccc explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca persoana respectiva abia și-a luat masina, fără ca măcar să apuce să o înmatriculeze?

| Brizbriz a răspuns (pentru Magyccccccc):

"acum 11 ore | Magyccccccc explică (pentru Ioandelasal):
Chiar daca persoana respectiva abia și-a luat masina, fără ca măcar să apuce să o înmatriculeze?"

atunci de ce o mai iei de la ala?
practic, te complici degeaba, ca oricum platesti toate ratele, asa ca mai bine o iei direct de la vanzator

| Ioandelasal a răspuns (pentru Magyccccccc):

Da, chiar si in aceasta situatie.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si optiunea sa preiei ratele, exista optiunea sa ii achiti masina si el sa stinga creditul...