| Z3n0 a întrebat:

Salut, am o mica nelamurire si as dori un raspuns daca se poate.
Tatal meu doreste sa imi cumpere o masina si sa o trec pe numele lui pentru a plati mai putin, intrebarea e urmatoarea, cand merg sa o trec pe numele lui trebuie neaparat sa fie prezent el, sau pot doar cu buletinul lui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate sa mergi in locul tatalui, decat daca iti da o procura speciala, autentificata de un notar public, prin care te imputerniceste sa faci inmatricularea.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau trebuie sa cumpere masina pe numele lui si tot el va merge si la inmatriculare. Te poate trece si pe tine pe certificatul de inmatriculare, ca sa nu fie vreo problema cand o conduci tu.

| Z3n0 explică (pentru Ioandelasal):

Mașina este înmatriculată, nu prea mă știu cu mașinile, însă nu doresc să îi schimb numerele sau altceva, doar să o cumpăr. Nu se poate face doar cu cardul de identitate?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Z3n0):

Numerele masinii se pot pastra daca vanzatorul este de acord si numerele sunt cu judetul in care locuieste viitorul proprietar. Altfel vanzarea nu se poate face legal. Inmatricularea este facuta, dar este facuta pe numele celui care o vinde. Ea trebuie inmatriculata pe numele celui care o cumpara.
Procedura este astfel:
1. Se intocmeste contractul de vanzare-cumparare la un birou de transcrieri.
2. Ambii - vanzator si cumprtor - se prezinta la Circumscriptia financiara a localitatii vanzatorului pentru radiere. (cauta pe net ce acte si ce se face).
3. Cumparatorul trebuie sa inmatriculeze masina la biroul de inmatriculari in termen de 30 de zile. (vezi daca mai corespunde perioada). Trebuie programare. Se poate face online.
Da o cautare pe net si cauta cum se face o vanzare de autovehicule.
Toate aceste lucruri le face numai proprietarul, adica cel trecut in acte.
3.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Z3n0):

Nu se poate sa mergi in locul tatalui, decat daca iti da o procura speciala, autentificata de un notar public, prin care te imputerniceste sa faci inmatricularea.

| mgtow a răspuns:

Sa se duca el si asigurarea tio face pe numele lui