| Razvan199898 a întrebat:

Am o problema, cred ca am bagat benzina in motor diesel (alfa romeo 159 1.9 jtdm 8v). Rezervorul avea in jur de 8-9l motorina si cred, nu stiu sigur, ca am pus 6l benzina. Masina a pornit normal si am mers in jur de 3km. Totul era in regula. Ce ma framanta pe mine este daca intr-adevar am pus benzina in loc de motorina. In caz afirmativ, cum pot sa-mi dau seama sau mai important, se poate intampla ceva la motor la cantitatea specificata mai sus? Rog persoanele serioase sa raspunda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Masinile diesel functioneaza bine si cu ulei reciclat si filtrat, ramas de la fripturile din bucatarie...
Daca functioneaza, foloseste tot cat e in rezervor, dupa care faci plinul cum trebuie.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii distrugi motorul ca benzina arde mult mai rapid ca motorina

| Razvan199898 explică (pentru suntserios):

Inteleg si multumesc pentru raspuns. Oare daca as mai baga motorina ar "trece" cumva? Sau mai rau ii fac?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1. se ard supapele, scaunele supapelor si segmentii
2. se ard doar segmentii ( in cele mai rare cazuri )
o sa constati la pornire, atunci cand o sa scada temperatura - sub 10 grade

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Îți poate face mari pagube.o vecina a băgat într-un opera Astra benzina in loc de motorină și i s-a ars toată distribuția sau nu știu cum se numește, în fine.preotul de la mine a băgat la fel în Mercedes și a început să scoată mașină fum și să picure benzina pe toba.a fost repede la service cu el și acum este în regulă. sfatul meu pentru tine este sa iei o platforma și să ți duci cat de repede poți masina la service

| gaby140 a răspuns:

De obicei dupa atatia km ar trebui sa iti dai seama. Cei de la Fifth Gear au facut un experiment de genul iar masina nu a avut nimic, dar daca esti framantat cheama un mecanic la tine acasa fara sa mai ergi deloc cu ea si spune-i sa se uite la ea.

| Razvan199898 explică (pentru gaby140):

Ideea e ca la benzinaria respectiva (ironic, nu?) era o doamna angajata care cu chestii de genu se ocupa (sa alimenteze, sa curete parbrizu etc), i-am spus ca ma descurc dar am zis fie, oricum ce se poate intampla? Doamna a spus de care sa fie si de cati lei. Si ajungem la partea care ma omoara. Nu stiu daca i-am spus motorina sau benzina. Oricum pe capacul rezervorului scria diesel. Asta ma framanta cel mai tare. Oare ar trebuie sa mai bag niste motorina sa "treaca"? Sau mai rau ii fac? Multumesc pentru raspuns.

| Moise_Andrei_1994 a răspuns (pentru Razvan199898):

Salut fa-i plinulcu motorina ca nu are nimic eventula va porni mai greu un pic dimineatacateva ziie eu am bagat la astra g 8 l benzina zilele trecute si am facut plinul cu motorinaam circulat am consumat am alimentat iar si acum e ok probabil va deveni un pic puturoasa la inceputdar nu va pati nimic motorul

| raducristian1 a răspuns:

Iti dai seama cand o pornesti. Daca porneste mai greu ca de obicei, ca si cum ar invarti in gol cateva secunde, atunci ai bagat benzina. Pagubele semnificative vor aparea doar daca nu va mai porni deloc, atunci va trebui schimbata pompa, sau cel putin facuta o improvizatie ( spun din experienta. tata a bagat benzina in loc de motorina la un Golf 4 si ca sa nu schimbe pompa, a facut o improvizatie, a luat ceva componente de la o dacie, si inca merge de 2 ani de cand a patit ). Nu stiu din ce an este Alfa Romeo, dar daca este veche nu ar trebui sa ai probleme. Probleme vei avea daca este dupa 2000, pentru ca s-ar putea sa ai pompa diuze ( nu stiu cum se scrie ). Daca gresesc ma scuzati.

| Razvan199898 explică (pentru raducristian1):

Am pornit-o si intr-adevar a pornit mai greu, a pornit a doua oara. Chestia e ca se mai intampla asa inainte. M-am gandit sa merg putin cu ea sa vad cum reactioneaza. Oare daca mai bag motorina o sa "treaca" cumva sau mai rau fac? Apropo, masina e din 2007 si multumesc pentru raspuns.

| Razvan199898 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Am iesit cu ea si am facut in jur de 40km, a pornit ok si a rulat ok, exact ca inainte (parca mai bine). Pana la urma cred ca am alimentat cu motorina 8).

| Moise_Andrei_1994 a răspuns:

Salut fa-i plinul cu motorina ca nu are nimic eventual va porni mai greu un pic dimineata cateva zile eu am bagat la astra g 8 l benzina zilele trecute si am facut plinul cu motorina am circulat am consumat am alimentat iar si acum e ok probabil va deveni un pic puturoasa la inceput dar nu va pati nimic motorul