| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salutare tuturor. Am o Skoda Fabia 2 motor 1.4 benzina, iar "scumpa" mea nevastă ar fi greșit și a băgat 6 litri de motorină peste benzină, iar apoi a completat până la full cu benzina, și a mers vreo 100 km, mașină se comportă normal nu are nici simptom. Ce spuneți, se întâmplă ceva grav? Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar trebui sa fie ok, faceti in continuare plinul ca sa se dilueze cat mai mult motorina aia.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca merge perfect, nu se va intampla nimic.
Exista totusi o sansa sa afecteze catalizatorul sau sa infunde partial injectoarele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, se strica masina pe termen lung.Nu se amesteca niciodata mai multe tipuri de combustibil! Mergi la un service auto, sa goleasca tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Sekim a răspuns:

Depinde, este posibil sa apara probleme. Cum a spus si suntserios, daca rezervorul spre exemplu este jumatate gol acum, fa plinul din nou inca o data sau de doua ori ca sa scazi riscul de tot.