| anonim3434 a întrebat:

Am o problema cu franele de la bicicleta. Ieri a fost o ploaie foarte nasoala. Am mers cam o ora jumătate cu bicicleta in ploaie. Astazi am iesit din nou cu bicicleta pentru ca s-a oprit ploaia si am observat ca frana de pe spate se misca foarte greu. Adica pana acum imi frâna instant, iar acum trebuie sa astept vreo 4-5 secunde sa franeze. Este din cauza ploii?
Si mai am o problemă, aceasta nu are legătură cu ploaia. Cand schimb vitezele, la unele viteze lanţul scoate niste zgomote foarte ciudate (de o săptămână si ceva l-am schimbat).De la ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Ai mizerie adunata la saboti de frana, unge lantul cu putina vaselina, de aceea scoate sunete ciudate, daca nu il ungi se va cooroda putin cate putin si nu o sa mai pedalezi deloc, funda?

| anonim3434 explică (pentru DaniTDCI):

Si cum ma pot baga sa curat mizeria de acolo?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim3434):

Cu o periuta de dinti inmuiata in petrol poti spala lantul, apoi foloseste o vaselina siliconica.