| User23434 a întrebat:

Salut, în vara lui 2018 mi-am cumpărat o bicicleta pe care pot spune ca am folosit-o mai mult și mai intens decât putea ea sa facă în banii ei(1300 lei). Cu timpul, clar ca mi s-au uzat plăcuțele de frână și nu mai țineau asa cum trebuia, asa ca mi-am comandat altele și le-am schimbat astăzi. Problema este ca deși eu am schimbat plăcuțele fata si spate, deși spatele era cel mai problematic, frânele ma țin exact ca și cum nu le-aș fi schimbat plăcuțele. Am observat ca la frana spate când apăs pe maneta, aceasta pe lângă ca nu-mi frânează, mai și scăpa foarte tare și scoate un scârțâit enervant(frana fata nu face figuri la fel ca și asta, dar nici nu ma arunca de pe bicicleta când franez). Deci, când apăs frana spate, are o anumita distanta în care nu se acționează frana, și abia într-un anumit punct, fiind nevoie sa apăs foarte tare pe ea pentru a frana foarte puțin. Curiozitatea mea este dacă trebuie aerisita frana?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine ai putea sa o duci la un centru reparatii biciclete, cei de acolo o vor verifica si vor depista cauza, asa tu singur nu o sa reusesti.

| User23434 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa m-am saturat de câte belele am avut cu ea, 3 pene, frânele, schimbătoare dereglat... Pe la sfârșitul verii o vând ca nu-i de mine. De aș avea carnet, m-aș duce cu ea undeva, dar sunt minor, ce pot eu sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica aerisita? laughing)))
nu e pe cablu?
n-am mai vazut asa la biciclete.
Dar de ce nu, probabil ca exista, daca e la fel ca la masina si e cu lichid, atunci da, trebuie sa le aerisesti, cu o pompa vacum.
Dar eu n-am mai vazut biciclete asa. laughing ma indoiesc.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, chiar sunt biciclete cu frana pe lichid.