| IonutMRn2552 a întrebat:

Salut,am o problemă cu termocupla la mașină.Am un golf 5, când pornesc mașina câteodată îmi pornește și termocupla dar apa e jos, nu e peste 90, sau când dau drumul la căldură pornește și termocupla iar apa e la jumătate. E din cauza unui senzor sau ce as putea face? Când am pus testerul am primit scurt la termocupla, ce sa fac?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la electrician.
Termocupla e senzorul (termostatul electric) din radiator, ar fi logic ca un scurt in el iti porneste ventilatoarele aiurea. Dar un electrician face o constatare mai ok, masoara termocupla si poate verifica releele.