| Chez0nz a întrebat:

Buna, am o problema cu masina, cand o pornesc la rece câteodată imi apare semnul de la bujii in bord (nu mereu), dar nu porneste nici foarte foarte greu, scoate fum negru, nu mult, atunci la pornire iar de consum nu mai spun... mi-a crescut foarte mult de la 6, 7 la 10 aproape... Am pus testerul si a aparut ca ar avea probleme la Releul de bujii. Se poate această sa fie cauza unui consum asa mare?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,cu siguranta trebuie sa inlocuiesti acea piesa plus cele 4 bujii, daca e diesel alegi incandescente sau iridium numai stiu exact tehnologia de fabricatie ca eu am numai benzinare, dar daca sunt o marca buna cum este Denso sau NGK totul e bine! Oricum pretul este marisor chiar si pentru o bujie incandescenta, dar nu vei mai avea treaba cu ele in urmatorii sute de mii de km happy

| SoulReaver a răspuns (pentru Simpatic):

Mergi in service si vezi ce spun. Eu stiu ca la diesel bujiile ajuta doar pornire in rest nu. Bujiile iridium sunt pentru benzinare NGK iridium. Adica au electrodul central placat cu iridium pentru a nu se uza asa repede.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

Ok,atunci poate pune orice bujii noi sa fie si sa schimbe acel releu de care zicea ca apare pe tester. si eu stiu ca bujiile la diesel sunt cu incandescentawinking