| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu un audi a4 b6 2.0 benzina, cod motor ALT, nu vrea sa pornească, nu mai învârte nici motorul și îmi apare martorul de ulei pe mijloc la ecranul din bord când încerc sa o pornesc, ce ar putea avea?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce ar putea avea? Nu are ulei, computerul masinii a vazut si nu te lasa sa porbesti masina, pentru ca se va duce de suflet.

Verifica uleiul la motor.

| Aditu94 a răspuns:

Daca a aparut acel martor, te anunt cu parere de rau ca ai problema cu pompa de ulei, tocmai ce a cedat.o sa te coste ceva bani, nu e ieftina deloc. daca la un a6 e 7500 lei pompa..la tine poate e mai ieftin de atat.un 2500-4000 lei.e AUDI, totusi.e marca premium..deci costa, nu recomand din dezmembrari, te va tin fix putin...asta fiind cauza cea mai grava. o alta cauza poate fii nivelul de ulei la minim,avand senzor, el detecteaza lipsa si nu porneste. Verifica nivelul de ulei, daca e la minim, completeaza pana va fi intre min - max, s-au aproape de max si vezi daca iti porneste, daca nici atunci nu porneste, poti verifica bateria sa nu fie "moarta". Dar iti recomand inainte de toate o diagnoza auto in care sa vezi in clar de unde se trage. Succes