| Alexandru3131 a întrebat:

Intampin urmatoarea problema: curand am schimbat motorul la masina (VW Fox, daca are relevanță) si de atunci mi se tot aprinde, in bord, martorul care indica probleme ale nivelului lichidului de racire. (Pana sa schimb motorul, nu aveam aceasta problema).
Nivelul este ok, adica e un pic peste maxim, cu cativa mm. Inainte credeam ca poate nu citeste bine nivelul si am mai completat inca de vreo doua degete, ca sa testez, insa tot se aprindea martorul respectiv. Apoi am scos surplusul de antigel cu o seringa si acum e ok nivelul, insa martorul tot apare. Are momente cand nu mai apare, insa astea sunt mai rare. Când apare, opresc motorul, clatin putin acea mufa care intra in vasul de expansiune si dupa ce pornesc iar, nu mai apare in acea sesiune de mers cu mașina.
Unde credeti ca ar putea fi problema, cumva contactele mufei sau ale vasului de expansiune?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil senzorul în sine.

| carevaescu a răspuns:

Sistemul de racire are de obicei un vas de exapansiune, in care nivelul lichidului variaza pe timpul functionarii masinii. Acel vas are si un senzor. Daca in timpul functionarii lichidul scade un pic prea mult, declanseaza senzorul. E normal.

Cel mai probabil lungimea unui furtun e problema, pentru ca volumul lichidului e cel din tot sistemul de racire - ce e in vasul de expansiune e doar o mica parte.