| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Am o problema cu un golf 4. Acum 2 zile am schimbat la servis discurile si placutele fata-spate cat si toate bucsele de la bascule. Aveam un trancanit pe dedesubt si am crezut ca e de la bucse ca erau praf. Le-am schimbat dar trancanitul tot il am. Cel mai tare face cand intorc si iau stanga sau dreapta maxim de volan. Mai face si pe loc daca iau total de volan dar doar o singura data. Azi mi s-a părut ca a trancanit si in mers pe partea stanga. Mecanicul de la servis mi-a spus ca este dus capul de planetara de pe stanga. De la capul ala sa vina trancanitul asta? Se aude la fel ca bucsele de la bascula cand e dus? Multumesc.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Posibil, cap planetara. Pe drum drept nu prea are voie sa faca zgmot. Doar daca are uzura mare.

| Simpatic a răspuns:

Da, de la ala se aude

| danutzu96 a răspuns:

Daca trancane cand iei maxim virajul e capul de la planetara indoit (am intalnit asta la un Golf #). Cauta la dezmembrari.

| Sofer a răspuns:

În viraj de la capul de planetara se aude. Recomandarea mea ar fi sa înlocuiești toată piesa cu problema adică toată planetara.