| Marciuc21 a întrebat:

Salut, am o problema cu un golf3 1.4 benzina caruia i-am schimbat ambreiajul si dupa nu mai pornea, invarte dar nu porneste, porneste doar impins.
Ma poate ajuta cineva?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

O reclamație, dacă reparația s-a făcut cu acte, bon fiscal la OPC.
Altfel, ați luat o mare țeapă!
Iar, dacă ați făcut dumneavoastră reparația, nu sunteți mecanic auto!
Înlocuirea oricărei piese, implică, dacă se face de proprietar, minime cunoștințe de mecanică, citirea manualului de reparații ale autovehiculului. Dar, cel mai important, fiecare piesă, înainte de demontare să fie numerotată și să se facă o schiță de mână a locului unde se face reparația.
Singurul sfat este să urcați mașină pe rampă și cu manualul de reparații să se vadă ce s-a montat greșit. Inclusiv, dacă la montarea ambreiajului s-au respectat marcajele de montare!

| 07gabriel07 a răspuns:

Daca invarte inseamna ca electromotorul functioneaza. Verificati daca au fost cuplati toti senzorii. Daca invarte si porneste doar impinsa iar electromotorul invarte inseamna ca senzorul de la pozitie arbore cotit e defect.