| 5yus a întrebat:

Am o problema cu un Opel Astra H 2007 motor 1.7 CDTI 110cp, problema este că mașina nu a rulat de aproape un an, înainte mergea însă tot cu probleme câteodată nu mi se mai tura mai mult de 2000rpm. Am pus-o pe tester, mi-a șters erorile, a revenit problema cu turatul(martor galben mașina cu cheie), băiatul de la service mi-a zis că am probleme cu pompa de injecție sau că am băgat motorina murdara (am alimentat numai de la pompa) am continuat să o conduc așa cu chiu cu văi și a trebuit sa plec din tara. Acum m-am întors și pur și simplu nu mai pornește, ii dau cheie și se aud niște click-uri, martorii in bord se sting și se aprind in repetate rânduri, in meniul secret de la mașină îmi arată voltaj de 10, 6 la baterie și cu cheia în contact 10, 9 nu știu ce să îi fac să o duc la service, tractata, redresor? Ideea este că nu cunosc un service profesional pe lângă mine.
Idei de unde sa incep?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cyberalex a răspuns:

Pai tocmai aia este a stat fara sa fie folosita. Schimba bateria. Fa test cu alta.
Cauta un pompist sa regleze pompa de inalta.
Datele care ți le-am dat sunt cunoscute de producător (erori din fabrica).
In toate programele de workshop auto spune asta.

4 răspunsuri:
| cyberalex a răspuns:

Inainte de toate schimba bateria, normal este peste 12V, cand incarca poate fi peste 14V.
Daca bateria este veche, peste doi ani, nu mai tine curent (bateriile cu acid nu se mai formateaza ca inainte, acum foloseste apoi arunca).
Apoi verifica daca nu ai consumatori in plus cand pornesti masina (radio, AC, lumini, etc), sau poate cablajul s-a deteriorat.

Erori cunoscute din fabrica:
- motorul nu porneste
- MIL aprins cod P0093
- reactie slaba la accelerare
Cauza, supapa de control a debitului de carburant, defecta.
Remediu: reglati supapa de control al debitului de combustibil (se afla in pompa de inalta presiune)

| 5yus explică (pentru cyberalex):

Bateria este noua schimbata acum un an, am mers cu ea 2 săptămâni fără probleme după care a stat până astazi, am schimbat-o fiindcă la service pe aparat arată 3% incarcata, am incercat sa o încarc cu nu știu ce aparat de trebuie lăsată 12h însă nu urca mai mult de 3%, însă aia cu 3% învârtea, asta noua nimic(precizez, bateria noua a funcționat fără probleme la timpul când am montat-o), pur și simplu clickaie luminile în mașină se sting se aprind atunci când scoate sunetul și atât. Testul cu pedalele cod rezultat 040952

| cyberalex a răspuns (pentru 5yus):

Pai tocmai aia este a stat fara sa fie folosita. Schimba bateria. Fa test cu alta.
Cauta un pompist sa regleze pompa de inalta.
Datele care ți le-am dat sunt cunoscute de producător (erori din fabrica).
In toate programele de workshop auto spune asta.

| razvanr350 a răspuns:

Incearca sa o pui pe tester sa vezi ce erori iti da acum, daca nu iti da nimic du-o la service. Trebuie sa stie ei. Aa, si o intrebare: cati km are? (funda? laughing

| 5yus explică (pentru razvanr350):

Ideea este că service am 4 prin zonă și toți au 4 idei diferite nu am chef să arunc banii aiurea pe fiare, 182mii km