| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema da bora 1.4 16v la care nu ii pot da de cap, cand am cumparat-o avea discuri placute fata uzate asa ca am zis sa le schimb. Am pus discuri +placute noi, dupa 5k aprox km a inceput sa bata tare volanul la franare, am zis ca s-au ovalizat si am pus alte discuri+placute noi toate bune cam 500 km frana frumos si nu mai vibra volanul la franare mare bucurie, dupa cei 500 de km problema a reaparut. Am zis ca merg la dezmembrari si iau ceva discuri secound daca noi nu au fost bune, zis si facut ajung acasa ma uit la discurile cumparate de la secound si surpriza sunt mai mici au 25 5cm fata de 28cm cele ce au fost pe masina, in mintea mea care dimensiune e oare buna pentru masina mea? Poate problema insista sa apara pentru ca erau prea mari discurile sau poate sa gresit cel de la secound si mi-a dat discuri prea mici, astept raspuns cu parerea ta, multumesc

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema comuna la Golf 4/Bora. Probabil din cauza etrierelor performante (puse de fabrica).
Nu rezolvi nici cu discuri de marca. Poate conditiile prin care conduci, ajung in situatia de a incalzi discurile tare (franezi mult pe undeva), apoi de a trece prin balti. Asa se ovalizeaza discurile rapid. Daca nu, poate ca pompa de frana are supapele defecte si nu elibereaza presiunea, ori etrierele nu culiseaza corect, si se freaca placutele nonstop. Problema asta poate fi si de la racordurile flexibile (furtunasele), daca sunt vechi si s-au infundat, presiunea circula spre roata, dar inapoi nu se mai elibereaza, ramane etrierul blocat.
Verifica rotile dupa ce conduci cativa km fara sa folosesti prea mult frana; daca sunt calde, curata etrierii si schimba furtunasele, in prima faza.

| OldSoul a răspuns:

Tind sa cred ca cele de 288mm sunt cele de care ai nevoie.
Cele de 255 tind sa cred ca provin de pe alt model.

Incearca sa verifici etrieri, posbil sa nu culiseze bine si de aici problema.

Răspuns utilizator avertizat
| nigearares a răspuns:

Am pus discuri +plăcute trw