| BuGsstormbunny a întrebat:

E problema mare daca se anuleaza frana pe o roata din fata la masina pana se remediaza problema? Restul rotilor funcționează perfect, placute si discuri bune.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E o solutie de a te deplasa pana la primul service, desi chiar si asta este o contraventie. Nici intr-un caz nu este o solutie pentru mai multe deplasări, intrucat franarea pe o singura parte nu doar ca va mari distanta de franare, ci va face foarte dificil controlul direcției.

| darrio2007 a răspuns:

La prima frana mai puternica vei derapa, mai ales daca si soseaua este umeda. Deci este o problema destul de mare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e problema foarte mare. Rotile din fata reprezinta vreo 70% din forta de franare, alea din spate nu sunt atat de importante.
Nu poti conduce o masina fara frana pe o roata din fata, se simte ca si cum nu ai avea frana.
Am facut prostia asta o data, nu reuseam sa opresc la trecerile de pietoni, iesea fum din roata care functiona, intrase ABS-ul in functiune iar masina tot mergea...
Nu te juca.

| Alexxx32243 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu si cazanele tale renumite.Mare mecanic esti.