| AlexisJohn17 a întrebat:

Salut, am o problema la bateria mașinii.
Am fost plecat timp de 3 săptămâni, timp în care masina nu a fost pornita absolut deloc. Am lăsat-o în curtea casei iar când am venit azi și i-am dat o cheie, bateria moarta, nici ceasurile nu le afișa. Nu am lăsat radio, becuri aprinse nimic. Bateria e noua, e VARTA, Nu știu ce sa fie. Am pus alta baterie și masina a pornit imediat. Pe cea descărcată nu am încărcat o ca mie sa nu fie bulita bateria și sa mai stric și ceva pe la ea. De la ce sa fie? Ce sa o descarce? Masina e un golf 5 benzina.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Zici ca bateria e noua, cea veche de ce a cedat? Ai verificat incarcarea la înlocuirea bateriei? Daca da, este foarte probabil sa ai un consumator.
Nu e cazul sa cumperi o baterie noua, incarc-o pe asta si vezi ce se întâmpla. Daca se repeta, vezi ce se intampla daca iei borna. Ramai iar fara curent, sau fara borna sta încărcată? Sau daca nu ii daide capat, cauta un electrician bun care are si tester de baterii.

| AlexisJohn17 explică (pentru regis):

Salut, cea veche am schimbat o ca era veche, nu avea probleme, dar asta am luat-o de vreo 8 luni cam asa timp în care masina a stat mult timp dar am mai mers cu ea, în schimb in ultimele 3 săptămâni nu am mers cu ea și când am venit sa o pornesc era moarta bateria, a plouat mult rău de tot cred ca vreo 18 zile și a stat numai în ploaie... nu știu ce o avea, încă nu am încărcat o pe asta sa vad dacă merge, m-am gândit ca dacă e varza bateria sa nu se strice alte alea pe la ea.

| regis a răspuns (pentru AlexisJohn17):

Chiar daca e defecta, nu prea are ce alte daune să producă.

| AlexisJohn17 explică (pentru regis):

Da, inițial o sa o încarc mâine, o pun pe mașină și vad ce are.am pus azi baterie pe ea încărcată, am deschis portbagajul becul era stins, în bord nimic aprins, becuri stinse, alarma nu am, nu știu care a fost cauza, bateria e noua de 72 Ah, deci nu știu unde ar fi problema, alternatoru nu e bulit ca am scos o borna și nu s-a oprit motoru, o încarc pe asta mâine și o sa ii scot și borna seara sa vad dacă se descarca.

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil este bateria moarta si nu mai retine energia cum trebuie, si in timp se descarca.

Asa am patit si eu la masina persoanala.
Daca o lasam peste noapte incuiata, sau nu o porneam mai mult de 3 zile trebuia sa incarc bateria.
La fel si daca lasam o portiera deschisa aproximativ o ora.
Dubios era ca uneori prin minune pornea.

Cert e ca am schimbat bateria si am rezolvat problema.

Daca ai inlocuit bateria, las-o asa, vezi daca persista problema.
Eventual poti merge la un electician/service sa verifice daca nu exista alti consumatori.
Desi, cel mai probabil bateria a fost de vina.

| xerxes1 a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa o incarci.
Ai un consumator pe undeva. Poate fi un bec la portbagaj, torpedou, radioul etc.
Trei saptamani este destul de mult.

| AlexisJohn17 explică (pentru xerxes1):

Da, nu vad de unde ar fi problema, masina a fost rulata pe distante lungi, nu e sa zici ca a mers din casa în piață
Nu știu, bec în portbagaj am, dar nu știu dacă el este. Am zis sa nu fie închiderea, dar nu știu. Mie sa nu stric masina dacă e dusa bateria.

| Elena9328 a răspuns:

A stat în soare?

| AlexisJohn17 explică:

Elena, a numai și numai în ploaie, timp de 20 de zile a plouat zi de zi. Și soarele și ploi... cred ca pana la urma iau una noua... nu vreau sa risc