| benga94 a întrebat:

Salut am o întrebare
Am baterie noua am dat unui Opel diesel 1.9
Curent eu am golf 4 1.4 benzina
El a procedat asa a pus firele rosu negru etc
Eu cu mașina pornita m-a pus sa și accelerez
După care a pornit-o în timp ce era pornita mașină mea... Din ce am citit pe diferite forumuri când pornea el mașină a mea trebuia sa fie nedormita am înțeles ca se poate strica bateria sau alternatorul etc asa e?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nedormita? Ai inteles gresit.Si motorul tau trebuie sa fie pornit cand dai curent.Dar sa nu faci asta prea des.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat tu aveai masina pornita nu e nicio problema

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu prea sunt riscuri.Cablurile din comert oricum nu sunt prea bune.
Il ajuti cu cateva zeci de amperi care poate fi suficient ca sa porneasca.

| Dennisz a răspuns:

Da,asa e.
Cand dai curent unei masini, indiferent de marca, etc, trebuie ca tu sa accelerezi motorul in momentul in care celalalt incearca sa o porneasca pe a lui, altfel risti sa strici baterie, alternator, samd.
Cheers!