| CosminNitu89 a întrebat:

Salut, am o problema la un ford focus 2008, nu imi merg luminile de pozitii. Becurile de pozitii mi se aprind doar pe lumini de parcare, cand nu este contactul pus, cand mut pe pozitii nu se mai aprind, nici in interior nu merg luminile de la butoanele de la clima, radio etc. Am verificat sigurantele, toate bune, becurile nu sunt arse, am schimbat blocul de lumini. Ce poate fi?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Dacă ai verificat siguranțele și blocul de lumini, atunci problema ar putea fi legată de un cablu electric defect sau de o problemă cu comutatorul de lumini. În cazul în care doar anumite lumini nu funcționează, este posibil ca acestea să fie alimentate de un circuit electric separat, care ar putea fi afectat de o problemă electrică.

În primul rând, îți recomand să verifici cablurile electrice care alimentează luminile de poziție și să verifici dacă sunt conectate corect sau dacă sunt deteriorate. Dacă cablurile par să fie în ordine, ar putea fi o problemă cu comutatorul de lumini, care ar putea fi defect sau ar putea fi necesar să fie curățat. În acest caz, poate fi necesar să consulți un mecanic auto calificat pentru a diagnostica și a remedia problema.

Este important să ai grijă în rezolvarea problemelor electrice la un autovehicul, deoarece o reparație greșită poate duce la probleme suplimentare sau la deteriorarea altor componente ale autovehiculului.