| Mihai99182 a întrebat:

Salut, am o problema la un ford focus 2008, nu imi merg luminile de pozitii. Becurile de pozitii mi se aprind doar pe lumini de parcare, cand nu este contactul pus, cand mut pe pozitii nu se mai aprind, nici in interior nu merg luminile de la butoanele de la clima, radio etc. Am verificat sigurantele, toate bune, becurile nu sunt arse, am schimbat blocul de lumini. Ce poate fi? Nu ii dau de cap.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa spui daca pui contactu,ori pornesti masina,rotesti de buton pentru pozitii, nu se aprind?

Ori nu se aprind cand nu ai contact,ori masina pornita? Daca e doara cand nu ai contactu pus, aia este normal si la pozitii si la clima, nu are ce porni, ori sa se aprinda.
Sint masini la care nici radio nu pleaca daca nu ai contactu pus, la altele porbeste radio, dar daca il pornesti tu.

Nu te mai apuca sa schimbi piese fara sa stii cum functioneaza ceva.
Manual la masina aia nu ai? Acolo scrie fiecare buton ce face cum si cand.

| Mihai99182 explică (pentru relian):

Cred ca stiu ce am in curte, pozitiile mi se aprindeau si fara contact si butoanele din interior la fel, daca deschideam usa incepeau sa tiuie

| relian a răspuns (pentru Mihai99182):

Asa este,am verificat si eu acum la masina. Fara contact pus,cand edeschzi usa se aprind luminile in interior. Daca apesi pe buton pentru lumina la interior se aprinde. Daca rotesti butonul pe pozitii se aprind.
AC nu se aprinde,radioul la mine da,dar nu-i regula, la altele radioul nu se aprinde.
Deci asa este ai problema? Ai incercat sa deschizi si usile de la pasager?
Uneori poti avea probleme la usa de la sofer, calculatorul masinii sa vada ca masina este incuiata, tu intri apesi butoane nu ia comanda.
Zic si eu.
Nu stiu ce ar mai putea fi, un scurt ceva, dar aia ar trebuie sa iti arda siguranta.
Sau poate ca nu o arde.Am avut si eu o problema la lumina din spate din interior, nu se aprindea deloc.Am verificat cu aparat de masura,venea curent pe ambele fire,sigurantele e rau bune.
Nu i-am dat de cap,dar nici nu am incercat mai mult de atat,pentru ca nu m-a deranjat,era lumina din spate.

Chestia e ca la tine spui nici pozitii,nici radio,deci e problema de la baterie,de acolo spre restul.
Nu ai spus daca s-a intamplat asa brusc,ori fara sa fi umblat sa repari ceva altundeva.
Ai putea sa verifici cablurile de la baterie sa fie bine conectate si sa nu fie oxidate.

Mai departe,daca ai aparat de amsura sa masori la lumina de la interior,scorti becu, verifici daca vine curent, pui fiecare parte cu masa, trebuie doara la un singur fir sa ai curent.
Daca nu te pricepi, mergi la un electrician, decat sa pierzi timp si sa schimbi si piese.

| Mihai99182 explică (pentru relian):

Problema a aparut dupa ce am schimbat un led de la nr de inmatriculare. A mers 10 secunde apoi s au oprit si pozitiile si ledurile de la nr. sigurantele sunt 100% bune, la plafoniera am lumina, radioul imi merge doar ca nu i se aprinde lumina la butoane si la clima la fel.

| relian a răspuns (pentru Mihai99182):

Inseamna ca problema acolo o fi.Verifica,vezi daca nu cumva este ceva sucrt pe acolo, scoate ledul ala si vezi daca revine, ori tot asa se intampla.
Poate se atinge ceva pe acolo.Macar stii pe unde ai umblat sa fie totul in regula.

| CosminNitu89 a răspuns (pentru Mihai99182):

Ai rezolvat problema, am facut exact aceeasi pasi si la fel, nu mai functioneaza...nu stiu unde sa mai caut?!

| Kamiyashiro a răspuns:

Daca zici ca sigurantele sunt bune, blocul de lumini e bun, poate vreun releu.
Incearca sa incui masina cu maneta de la semnalizare spre stanga sau dreapta, daca se aprind pozitiile pe o parte inseamna ca e blocul de lumini nu face contact undeva. Daca nu se aprind deloc e problema de releu.
Dacă nici asta nu merge ai nevoie de aparat de măsură, găsești de cumpărat și verifici fiecare intrare și ieșire poate fi un cablu defect.

| CosminNitu89 a răspuns:

I-ai dat de cap, am aceeasi problema