| Bogdanbubux a întrebat:

Am o problema la un Jeep Patriot 2.0 crd 2010 103kw-140cp,motor de golf 5:consuma multa motorina, de la 8 l s-a dus la 10l.I-am schimbat de curand garniturile la injectoare,furtunul intercooler(care era spart), supapa egr.Ce ar putea fi?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Verificare pe tester (diagnoza)?
Nu mi se pare mult 10l/100 dar daca zici ca pana acum aveai doar 8l/100... deci consumul tine in primul si primul rand de modul cum conduci.
De ex. am o masina pe benzina (nu cea despre care am tot scris cu alte ocazii pe acest site) si am in unele zile in oras 8.8l/100 iar in altele 10-12l/100,cum spuneam tine de cum conduc si cum e traficul in acea zi!

| Bogdanbubux explică (pentru Simpatic):

Traficul si condusul sunt la fel in fiecare zi.

| Bogdanbubux explică (pentru Simpatic):

Am facut si o diagnoza si totul e in regula.Acuma nu stiu ce ar putea fi... Oricum masina nu trage ca inainte, e f puturoasa la deal, in depasiri, parca ar fi Matiz?