| nokia6120 a întrebat:

Am o problema si m am gandit sa apelez la TPU happy am cumparat o masina in urma cu 2 ani si cateva luni(2013). A fost adusa din olanda, am inmatriculat o pe Ro, am platit acea taxa. Din nefericire, in urma cu 3 luni am avut un accident. Masina A fost avariata cam rau, si ma costa cam mult s o refac, asa ca am decis sa cumpar alta, aceeasi marca, acelasi model, aceeasi motorizare, acelasi an de fabricatie, pentru ca mi a placut masina si pentru ca sunt multumit de ea. Acum pentru a o inmatricula pe cea noua, trebuie sa platesc acea taxa. Si m am gandit in felul urmator: avand acea masina avariata, dar inmatriculata, deci cu taxa platita, m am gandit sa ma interesez daca o pot inscrie pe cea noua, pe taxa care am platit o, la masina veche(avariata), radiind o pe aceasta. Si inscriind o pe cea noua pe taxa de la cea veche. Chiar am mers azi la Anaf si am intrebat si. M au trimis la inmatriculari. Sa explic situatia si sa intreb daca.se poate. Mentionez ca este vorba de masini second hand. Sunt un baiat de "rand" nu va ganditi ca sunt un pusti de 20 de ani care a facut praf o masina si are multi bani si a cumparat alta. Daca va intrebati de ce masina e vorba, este Renault Laguna 1, faceliftul 98-2001, a mea din 98. 1.6i 16v, 107hp. Am incercat sa explic sa intelegeti, asa cum am stiut..va.rog sa spuneti o parere, o idee, fara sa faceti "misto". Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca exista posibilitatea, sunt masini diferite, chiar daca sunt de aceeasi marca, acelasi model sin din acelasi an.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Singura portita pe care o cunosc, este recarosarea.
Afla cum trebuie procedat; exista o restrictie de varsta pentru masina 'donatoare', sa fie mai noua decat caroseria la care renunti (acum daca sunt de aceeasi varsta, nu stiu daca e ok sau nu).
Nu trebuie sa treci nimic de pe o masina pe cealalta, poti trece si motorul care este deja pe caroserie, in acte, din cate stiu eu.
Informeaza-te la RAR, poti da un telefon si te lamuresc ei.