| Gikusor a întrebat:

Salut, am o problema, sunt in italia, si am pierdut permisul de conducere moldovenesc, am fost la consulat, si ei au spus ca numai in moldova se face permisul si nici la Ambasada nu se face! le-am lamurit ca acasa nu pot sa ma duc ca lucrez aici, ei au spus ca pot sa fac porcura pe cineva si la MD persoana pe care e procura o face in locul meu, acum, am facut procura, am trimis-o la MD, si acolo spun deja ca pe linga procura trebuie sa am certificat de la medic din italia, tradus si legalizat in romina, si de la politie un fel de certificat tot tradus si legalizat! poate cineva sa-mi lamureasca cum sa fac, cum e mai bine, si dac intr-adevar asa si este procedura? Mai bine sa plec acasa sau mai bine aicea? Si mai este inca o problema, permisul meu a fost de tip vechi, acum am inteles ca la MD se fac permisuri de tip nou, care nu sunt valabile in italia, e drept si asta? Cine a mai avut asa situatie va rog sa ma ajutati si pe mine, cu putina informatie
Multumesc Anticepat

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

După mine este o cheltuială inutilă întoarcerea în ţară pentru că ( dacă ai rezidenţă ) şi aşa este valabil numai un an iar după aceea trebuie să obţii permisul de conducere italian.
Pentru români s-a simplificat procedura primind automat pe cel italian când îl predau pe cel românesc, dar tu cred că o să dai un examen pentru acest lucru aşa că mai bine calculează acest lucru şi vezi dacă te ajută venirea în ţară ( ca şi cheltuială în plus ) dacă tot trebuie să plăteşti orele de şofat pentru examen de acolo.