| Alynush95 a întrebat:

Vreau sa va adresez o intrebare : Sunt in Italia de 6 luni si nu reusesc sa ajung de sarbatori acasa pentru ca am C.I expirata din Sept si in momentul actual posed doar (permis de conducere,certificat de nastere, C.I expirata si codice fiscale) Am incercat la Consulat si mi s-a spus ca trebuie sa am rezidenta in Italia ceea pe care eu nu o am. Vream sa va intreb daca pot sa il imputernicesc pe tata cu o procura de mana facuta de mine sa-mi faca el C.I in Romania sau sa-mi dati alte sfaturi. Multumesc mult. FUNDA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti obtine tu CI, depunand actele la Ambasada si o sa-l primesti pana la Craciun. De asemenea poti obtine un titlu de calatorie, valabil pentru reintoarcerea in Romania.
Imputernicirea se poate face doar prin procura speciala autentica si numai pentru ridicarea CI, la depunerea actelor trebuie sa fii personal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambasada NU eliberează decât PRIMA C.I. ( cea de la 14 ani )!
Restul se eliberează doar în ţară.

Poţi solicita la Ambasadă un Titlu de călătorie cu care te poţi duce în România!
Vezi detalii la linkul :
http://roma.mae.ro/node/271

Sau, poţi face o Procură AUTENTICĂ la Ambasadă!
Cea "de mână" ( la care te referi ) NU este valabilă!

"Cetăţenii români care se află în Italia, nu deţin carte de identitate românească valabilă (din cauza expirării/furtului/deteriorării/schimbării numelui sau a domiciliului) şi nu se pot deplasa în România pot efectua la Secţia Consulară o procură specială pentru obţinerea unei noi cărţi de identitate.

Pentru eliberarea procurii speciale sunt necesare:

- act de identitate românesc valabil (paşaport, titlu de călătorie sau carte/buletin de identitate),

- 4 fotografii color identice şi de dată recentă mărimea 3 x 4 cm având la bază o bandă albă de 7 mm,

- să cunoaşteţi datele de identificare ale persoanei pe care o împuterniciţi: serie şi numărul cărţii de identitate, data eliberării şi autoritatea emitentă, adresă, CNP, data şi locul naşterii.

Procurile vor fi semnate de solicitant la sediul oficiului consular al României, în prezenţa consulului. Legea nu permite autentificarea procurilor sau declaraţiilor trimise prin poşta, fax sau e-mail.

Taxa consulară pentru autentificarea procurii este de 60 euro." - SURSA :
http://roma.mae.ro/node/477

Toate cele bune.