| Gikusor a întrebat:

Salut, am o problema, sunt in italia, si am pierdut permisul de conducere moldovenesc, am fost la consulat, si ei au spus ca numai in moldova se face permisul si nici la Ambasada nu se face! le-am lamurit ca acasa nu pot sa ma duc ca lucrez aici, ei au spus ca pot sa fac porcura pe cineva si la MD persoana pe care e procura o face in locul meu, acum, am facut procura, am trimis-o la MD, si acolo spun deja ca pe linga procura trebuie sa am certificat de la medic din italia, tradus si legalizat in romina, si de la politie un fel de certificat tot tradus si legalizat! poate cineva sa-mi lamureasca cum sa fac, cum e mai bine, si dac intr-adevar asa si este procedura? Mai bine sa plec acasa sau mai bine aicea? Si mai este inca o problema, permisul meu a fost de tip vechi, acum am inteles ca la MD se fac permisuri de tip nou, care nu sunt valabile in italia, e drept si asta? Cine a mai avut asa situatie va rog sa ma ajutati si pe mine, cu putina informatie

Multumesc Anticepat

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Consulatele și Ambasadele nu emit documente precum permisul de conducere, pașapoarte ori cărți de identitate (cu excepția titlurilor de călătorie care sunt valabile doar pentru a te întoarce în țară). Ai primit explicații corecte privind obținerea unui nou permis de conducere, adică, procura trebuie să aibă atașate documentele necesare obținerii permisului, iar acestea trebuie să fie în conformitate cu legislația Republicii Moldova.
O zi cu zâmbet să ai!